Reklama

Lingua prohibita

Lingua prohibita

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Burzę, jaka wkolejnych dniach przetoczyła się przez niemiecki Kościół, opinię publiczną imedia, wywołało jedno, jedyne słowo wypowiedziane przez kard. Meisnera: entartet. Słowo należące do typowego języka III Rzeszy.
"

"Lingua Tertii Imperii" - tak brzmi tytuł jednej z najbardziej znanych w Niemczech książek. Jej autorem był renomowany drezdeński językoznawca Viktor Klemperer, który jako Żyd tylko dlatego przetrwał czasy nazistowskie, że miał "aryjską" żonę, co chroniło go przed wywózką do obozu. W książce swej, wydanej rzecz jasna już po wojnie, Klemperer analizował język III Rzeszy: agresywny język dyskryminacji i terroru. Po unicestwianiu przez złe słowo przyszło unicestwianie fizyczne, przyszły "wojna totalna" i Holokaust.

Od tamtego czasu (prawie) wszyscy w Niemczech wiedzą, że są takie słowa w języku niemieckim, i to wcale liczne, których nadużyto w czasach Hitlera w tak dużym stopniu, iż nie wypada ich używać nawet dziś, ponad 60 lat po wojnie. Lingua Tertii Imperii to swego rodzaju Lingua Prohibita.

Wie o tym także arcybiskup Kolonii, kardynał...

3172

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]