Reklama

Lekarz kontra lekarz

Lekarz kontra lekarz

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma otworzyć usta lekarzom,którzy woleli nie zwracać uwagi na nieetyczne zachowania kolegów. Czy czeka nas debata, która podziała ozdrowieńczo na całe środowisko, czy może uruchomi się lawina lekarskich pomówień?
S

Sąd Konstytucyjny zaznaczył, że "wolność słowa i prawo do krytyki nie są prawem absolutnym, nie podlegającym ograniczeniom". Zaskarżony i uznany za niekonstytucyjny art. 52 Kodeksu Etyki Lekarskiej - "lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób" - nie został uchylony, a jedynie zinterpretowany nie literalnie, jak dotychczas robiły to sądy lekarskie, ale w duchu bardziej zgodnym z konstytucją. W komunikacie wydanym przez Trybunał czytamy, że przepis "może być interpretowany w taki sposób, że zakazuje wyłącznie krytyki wygłoszonej publicznie i nieprawdziwej, bądź też prawdziwej, ale nieadekwatnej co do formy lub treści w stosunku do postępowania innego lekarza oraz nie powiązanej z ochroną interesu publicznego". Po opublikowaniu...

13375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]