Reklama

Lek na leki

Lek na leki

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Raport, opracowany przez obecne ministerstwo zdrowia, jest druzgocący: mówi o kilkuset lekach dopuszczonych do obrotu nielegalnie, z pogwałceniem procedur bądź bez przeprowadzenia wymaganych badań analitycznych i przy samowoli kierownictwa Urzędu Rejestracji Leków. Najprawdopodobniej za nieprawidłowościami stoją olbrzymie pieniądze. Afera dotyczy okresu między październikiem 2001 a marcem 2003, kiedy to resortem kierował Mariusz Łapiński z kolegami.
Z

Znamienne jest, że właśnie w tym czasie uchwalona też została nowelizacja do - mającej ledwie rok - ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zmieniła ona jego status z centralnego organu administracji rządowej na jednostkę organizacyjną należącą do aparatu pomocniczego ministra. Skutkiem tej operacji było zniesienie w Urzędzie Rejestracji Leków obowiązku stosowania reguł służby cywilnej - a więc szczególnych wymogów dotyczących kwalifikacji i niezależności partyjnej jego urzędników. Tym samym siłą rzeczy obniżone zostały choćby kryteria naboru do urzędu: otwarta furtka do przyjmowania niekoniecznie najlepszych, ale w zamian dyspozycyjnych pracowników, którym ani w głowie będzie, na przykład, alarmowanie o dokonywanych przez przełożonych machlojach. Naturalnie służba cywilna nie jest cudownym lekiem na wszelkie...

1378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]