Reklama

Kaleki korpus

Kaleki korpus

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Jeśli propozycje PiS zostaną przyjęte, nastąpi całkowita likwidacja służby cywilnej w naszym państwie. I znów Trybunał Konstytucyjny może się okazać ostatnią instancją blokującą tę całkowicie niezgodną z ustawą zasadniczą działalność.
fot. KNA-Bild
"

"W celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa, w urzędach administracji rządowej działa korpus służby cywilnej" - tak brzmi art.153 ust.1 Konstytucji. Jednoznacznie przesądził on o konieczności stworzenia systemu służby cywilnej, sposób realizacji tej konstytucyjnej dyrektywy, tj. wybór konkretnego modelu tej służby, pozostawiając decyzji parlamentu.

W 1998 r. Sejm uchwalił obowiązującą do dziś ustawę o służbie cywilnej. Siedem lat jej intensywnego wdrażania pozwala już na dokonanie oceny i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Bez oficerów

Jest zatem w pełni uzasadnione podjęcie tej tematyki przez środowiska nią zainteresowane, w tym oczywiście także przez partię wygrywającą wybory i tworzącą rząd. Jaki więc obraz służby cywilnej wyłania się z...

8576

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]