Reklama

Kwiatek równy kożuchowi

Kwiatek równy kożuchowi

25.06.2007
Czyta się kilka minut
"Efemeryda na dobrym poziomie - tak londyńskie "Wiadomości określiły pismo, którego pierwszy numer ukazał się w 1947 r. w Rzymie. Efemeryda przetrwała ponad pół wieku, stając się jedną z najważniejszych trybun polskiej myśli, z konsekwentnie realizowanym do końca programem.
fot. STANISŁAW MANCEWICZ
R

Rok 1947: dwa bloki, Wschód i Zachód, okopały się na swoich pozycjach i szykowały do rywalizacji. Kraje Europy Zachodniej przystąpiły do odbudowy powojennych zniszczeń i zajęte sobą straciły zainteresowanie dla niedawnych sojuszników. Prysła nadzieja na demokratyczne rządy w Warszawie, malała szansa na konflikt zbrojny między mocarstwami. Z dzisiejszej perspektywy widać to wyraźnie - wtedy niekoniecznie. Łatwo dziś potępiać tych, których nad Wisłą ukąsił Hegel, albo krytykować tych, którzy patrząc z Londynu nie potrafili pogodzić się z rzeczywistością, a w konsekwencji oddalali się od niej. Na tym tle jednak jeszcze jaśniej błyszczy gwiazda grupki wypróbowanych przyjaciół, którzy kierując się intuicją - bo przecież pewności co do przyszłości nikt mieć nie mógł - stworzyli w czerwcu 1947 r. pismo "Kultura" z określonym od początku i konsekwentnie realizowanym do końca...

14614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]