Reklama

Kwiatek równy kożuchowi

Kwiatek równy kożuchowi

25.06.2007
Czyta się kilka minut
"Efemeryda na dobrym poziomie - tak londyńskie "Wiadomości określiły pismo, którego pierwszy numer ukazał się w 1947 r. w Rzymie. Efemeryda przetrwała ponad pół wieku, stając się jedną z najważniejszych trybun polskiej myśli, z konsekwentnie realizowanym do końca programem.
fot. STANISŁAW MANCEWICZ
R

Rok 1947: dwa bloki, Wschód i Zachód, okopały się na swoich pozycjach i szykowały do rywalizacji. Kraje Europy Zachodniej przystąpiły do odbudowy powojennych zniszczeń i zajęte sobą straciły zainteresowanie dla niedawnych sojuszników. Prysła nadzieja na demokratyczne rządy w Warszawie, malała szansa na konflikt zbrojny między mocarstwami. Z dzisiejszej perspektywy widać to wyraźnie - wtedy niekoniecznie. Łatwo dziś potępiać tych, których nad Wisłą ukąsił Hegel, albo krytykować tych, którzy patrząc z Londynu nie potrafili pogodzić się z rzeczywistością, a w konsekwencji oddalali się od niej. Na tym tle jednak jeszcze jaśniej błyszczy gwiazda grupki wypróbowanych przyjaciół, którzy kierując się intuicją - bo przecież pewności co do przyszłości nikt mieć nie mógł - stworzyli w czerwcu 1947 r. pismo "Kultura" z określonym od początku i konsekwentnie realizowanym do końca...

14614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]