Reklama

Kwiatek równy kożuchowi

25.06.2007
Czyta się kilka minut
"Efemeryda na dobrym poziomie - tak londyńskie "Wiadomości określiły pismo, którego pierwszy numer ukazał się w 1947 r. w Rzymie. Efemeryda przetrwała ponad pół wieku, stając się jedną z najważniejszych trybun polskiej myśli, z konsekwentnie realizowanym do końca programem.
fot. STANISŁAW MANCEWICZ
R

Rok 1947: dwa bloki, Wschód i Zachód, okopały się na swoich pozycjach i szykowały do rywalizacji. Kraje Europy Zachodniej przystąpiły do odbudowy powojennych zniszczeń i zajęte sobą straciły zainteresowanie dla niedawnych sojuszników. Prysła nadzieja na demokratyczne rządy w Warszawie, malała szansa na konflikt zbrojny między mocarstwami. Z dzisiejszej perspektywy widać to wyraźnie - wtedy niekoniecznie. Łatwo dziś potępiać tych, których nad Wisłą ukąsił Hegel, albo krytykować tych, którzy patrząc z Londynu nie potrafili pogodzić się z rzeczywistością, a w konsekwencji oddalali się od niej. Na tym tle jednak jeszcze jaśniej błyszczy gwiazda grupki wypróbowanych przyjaciół, którzy kierując się intuicją - bo przecież pewności co do przyszłości nikt mieć nie mógł - stworzyli w czerwcu 1947 r. pismo "Kultura" z określonym od początku i konsekwentnie realizowanym do końca...

14614

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]