Reklama

Kwadratura koła

06.01.2002
Czyta się kilka minut
A

A mój syn wylosował dla mnie niedawno ze swej przepastnej głowy pytanie z gatunku klasycznych. Pytanie brzmiało: dlaczego Ziemia jest okrągła, a nie kwadratowa, czyli, ściśle biorąc, sześcienna.

Akurat nie chciało mi się zgłębiać tego tematu. Coś tam niby kiedyś o tym czytałem, wiem nawet, dlaczego nasza kosmiczna kulka jest spłaszczona na biegunach, ale po prostu mi się nie chciało. Porzuciłem więc naukowy punkt widzenia i zdałem się na wersję mistyczną, odsyłając zresztą syna do Kogo Innego.

- Nie wiem, Promyczku. Musiałbyś się Pana Boga zapytać. On to stworzył, więc wie najlepiej.

Tu chłopak popadł w zamyślenie. Na szczęście nie jest tak upierdliwy, jak Hubert Urbański, choć pytania zadaje nawet trudniejsze. I wie już, że zapytać łatwo, ale do odpowiedzi Bóg Ojciec jest jeszcze mniej skory, niż ojciec-człowiek. Myślał zatem, myślał, aż w końcu powiedział:...

5457

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]