Reklama

Kustosz Pamięci Narodowej 2015

Kustosz Pamięci Narodowej 2015

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w 2002 r. przez prezesa IPN prof. Leona Kieresa. Inicjatorem wyróżnienia był Janusz Kurtyka, ówczesny dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.
N

Nagroda ma charakter honorowy, jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Ma umocnić szacunek dla przeszłości i chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała lata zniewolenia. Obradom kapituły przewodniczy prezes IPN, a w jej skład wchodzą m.in. laureaci.
Nagroda przyznawana jest instytucjom lub osobom fizycznym za szczególny udział w upamiętnianiu historii Polski w latach 1939-89, a także za działalność publiczną zbieżną z celami IPN. „Tygodnik Powszechny” jest jednym z jej patronów medialnych. Wręczenie nagrody odbędzie się 22 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Oto tegoroczni laureaci.

JANUSZ KRUPSKI
Rocznik 1951. Z opozycją związał się w wieku 22 lat, gdy jako szef Koła Naukowego Historyków na KUL-u sprzeciwił się przekształceniu Zrzeszenia Studentów Polskich w Socjalistyczny ZSP. Współzałożyciel Nieocenzurowanej Oficyny...

5057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]