Reklama

Kulturę wywodzi się z uprawy

Kulturę wywodzi się z uprawy

01.05.2015
Czyta się kilka minut
Jego życiorys tworzą dwie, wzajemnie zaplatające się linie – życia kulturą i działalności prospołecznej.
Fot. Domena Publiczna
T

Tom Healy (ur. 1961) dorastał na farmie w Mount Vision, w stanie Nowy Jork. Wykształcenie zdobył na Harvardzie (filozofia) i Columbii (creative writing). Jego życiorys tworzą dwie, wzajemnie zaplatające się linie – życia kulturą i działalności prospołecznej. Podczas rządów prezydenta Clintona zasiadał w radzie doradczej Białego Domu ds. AIDS. Po atakach na World Trade Center zajmował się rekonstrukcją nowojorskiego życia kulturalnego jako przewodniczący Lower Manhattan Cultural Council. W 2011 r. prezydent Barack Obama wyznaczył go na członka rady nadzorczej Stypendium Fulbrighta, która następnie obrała go za przewodniczącego. Wykładał literaturę i uczył creative writing m.in. w Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Włoszech, Indonezji.
Jest późnym debiutantem. Jego pierwsza książka, „What the Right Hand Knows” (2009), ukazała się z przedmową zdobywcy Pulitzera, Richarda Howarda, i była nominowana m.in. do Los Angeles Times Book Prize. Za okładkę do tomu posłużył kolaż żyjącej legendy amerykańskiej sceny poetyckiej, Johna Ashbery’ego. We wstępie Howard podkreślał zarówno hojną uczciwość zawartą w wierszach, jak i lakoniczność, która jednakowoż nie pozbawia wierszy ich magii. Drugi jego tom, „Animal Spirits” (2013), to efekt współpracy Healy’ego i tatuażysty, Duke’a Rileya, który zaprojektował ilustracje do książki.
Ojcowską farmę, na której spędził dzieciństwo, wspomina jako negację idyllicznej sielanki. To miejsce, z którego najpierw chciał się wydostać, a do którego następnie wielokrotnie powraca w wierszach, opisując okrucieństwo, z jakim traktuje się zwierzęta hodowlane. „A na tej farmie napięcie / i podniecenie śpiewających świń / ucinane trzaskiem i hukiem / pistoletu kaliber 22”.
W 1994 r. Tom Healy otworzył jedną z pierwszych galerii sztuki w Chelsea. To istotne, nie tylko ze względu na poetyckie aluzje do malarstwa europejskich mistrzów. Sam sposób, w jaki traktuje słowa, ich materialność, jest charakterystyczny dla sztuk plastycznych. „Wobec moich wierszy jestem bardzo agresywny fizycznie”, mówił w jednym z wywiadów, „myślę o nich jak o obiektach i nie jestem dla nich ani delikatny, ani też nie podchodzę do nich z szacunkiem, ja się ich boję. I kiedy z nimi pracuję, czuję złość”.
Posiadał licencję pilota. Stracił ją wskutek regulacji zabraniających nosicielom wirusa HIV siadać za sterami samolotów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]