Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

18.04.2016
Czyta się kilka minut
12 – 17 kwietnia
M

MUZEUM „PANA TADEUSZA”
Zainauguruje działalność we Wrocławiu 23 kwietnia, a zwiedzających zacznie przyjmować 3 maja. Można w nim zobaczyć rękopis poematu (powstały w latach 1832-34) oraz multimedialną ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Więcej informacji: pantadeusz.ossolineum.pl

FOUND IN TRANSLATION
Laureatem tej nagrody dla tłumaczy został w tym roku Bill Johnston za przekład na język angielski poematu Tomasza Różyckiego „Dwanaście stacji”.

WĘGRY W „ZESZYTACH”
„Sen o getcie. Wąskie uliczki, stare domki, małe mieszkania, przechodnie podwórka, ciasnota, niekończące się korytarze – każdy inteligentny Żyd zna ten sen. To atawistyczna wizja getta. Stąd bierze się napięcie; uczucie, które wypełnia nas śniących, ale zjawia się także na jawie, kiedy z niezrozumiałą, mrowiącą ciekawością szukamy podobnych miejsc. Freudyści twierdzą, że to typowy i powszechny sen; jego pochodzenie tłumaczą sposobem, w jaki opuszczamy łono matki. To nieprawda. Freudyści wszyscy byli Żydami, a więc znali ten sen. Ja wypytywałem o niego wielu ludzi. Wszyscy zapytani Żydzi znali go, ale nie znalazłem ani jednego chrześcijanina, który by go śnił” – notował w 1920 r. Antal Szerb, węgierski pisarz żydowskiego pochodzenia, autor m.in. powieści „Podróżny i światło księżyca”. Tematem przewodnim najnowszego numeru „Zeszytów Literackich” (nr 133) są Węgry, widziane oczami także m.in. Sándora Máraia i Miklósa Bánffy’ego.

„TYGODNIK” W FINAŁACH
Nasza dziennikarka Anna Goc została wyróżniona w V Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek za reportaż „Wracają do dziś”. Festiwal Conrada, organizowany przez Fundację Tygodnika Powszechnego, jako jedyny z festiwali europejskich znalazł się w finałowej czwórce najlepszych festiwali świata według Excellence Awards 2016.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]