Reklama

Ładowanie...

Wydarzenia 12 weekendów

Wydarzenia 12 weekendów

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu to około tysiąca wydarzeń kulturalnych skupionych w czterystu programach.
Fot. Marcin Jędrzejczak / ESK
R

Rytm całości wyznacza kilkanaście specjalnych weekendów skupionych wokół wyjątkowych momentów, które pozwolą zobaczyć, dotknąć i włączyć się w to, co aktualnie dzieje się w europejskiej kulturze.

​15-17.01.2016

▪ PRZEBUDZENIE – WEEKEND OTWARCIA ESK WROCŁAW 2016
▪ Wystawa Eduarda Chillidy, Xenakis/Mercouri Festiwal, wystawa „Constructing Europe”, projekt Muzeum Marzeń, „Przebudzenie” – Ceremonia Otwarcia ESK oraz sto innych wydarzeń w całym mieście.

23.02.2016

KONCERT ENNIA MORRICONE
▪ Hala Stulecia: koncert najsłynniejszego kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oscara za całokształt twórczości. Występ z 200-osobowym zespołem podsumowuje 60 lat pracy włoskiego kompozytora.

22-24.04.2016

WROCŁAW ŚWIATOWĄ STOLICĄ LITERATURY
▪ Rozpoczęcie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO, otwarcie Muzeum „Pana Tadeusza”, wyjątkowa edycja Europejskiej Nocy Literatury, a także wiele innych działań literackich na skalę ogólnopolską.

27.04-1.05.2016

WROCŁAW EUROPEJSKĄ STOLICĄ JAZZU I GITARY
▪ Światowy Dzień Jazzu, 52. edycja Jazzu nad Odrą, czyli najstarszego jazzowego festiwalu w kraju, oraz coroczne Święto Gitary i bicie Gitarowego Rekordu Guinessa na wrocławskim Rynku – to plan na niezwykły muzyczny weekend we Wrocławiu.

10-12.06.2016

PÓŁMETEK ESK ORAZ FLOW – PERFORMANCE NA ODRZE I JEJ BRZEGACH
▪ „Flow” ukazywać będzie historię budowy, zniszczenia i odbudowy miasta w XX wieku. Odra, okoliczne parki, budynki, podwórka oraz mosty znajdą się w centrum dziesiątek wydarzeń artystycznych, opowiadających historię Wrocławia. W ciągu dnia i wieczorem wzdłuż brzegów rzeki, między Ostrowem Tumskim, Biblioteką i Uniwersytetem, przewidziane są happeningi, spektakle, spotkania, koncerty, a także m.in. Europejski Zjazd 200 Szkół Partnerskich Miasta Wrocław i Art of Improvisation Creative Festival.

18.06.2016

KULTURA I SPORT – DOBRE TRADYCJE WROCŁAWIA
▪ Niezwykłe połączenie wielkiego wydarzenia kulturalnego, jakim będzie widowisko „Noc z Carmen” wystawione na Stadionie Miejskim z udziałem 500 artystów (orkiestra, balet, chór i soliści Opery Wrocławskiej, zespoły wokalne i taneczne z Wrocławia, Dolnego Śląska oraz hiszpańskie zespoły z Madrytu i San Sebastian), z przebiegającym przez całe miasto Nocnym Półmaratonem Wrocław, w którym weźmie udział ponad 7 tysięcy biegaczy.

25.06.2016

ŚWIĘTO WROCŁAWIA Z GWIAZDAMI: DAVID GILMOUR I LESZEK MOŻDŻER
▪ Dzień św. Jana to coroczne święto miasta i mieszkańców, podczas którego odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, m.in. koncert na placu Wolności pod Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zagra gitarzysta Pink Floyd David Gilmour i światowej klasy pianista jazzowy Leszek Możdżer.

21-31.07.2016

TYGIEL ARTYSTYCZNY NON-STOP
▪ Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty co roku w lipcu podgrzewa kulturalną atmosferę. W roku ESK atmosfera będzie jeszcze bardziej upalna dzięki prezentacjom Koalicji Miast 2016 i festiwalowi Singing Europe z udziałem kilkudziesięciu chórów z całej Europy i z finałowym koncertem na Stadionie Miejskim oraz dzięki specjalnej edycji festiwalu filmowego poszerzonej o program Mistrzowie Kina Europejskiego.

9-11.09.2016

WEEKEND WIELKICH WYSTAW
▪ W jednym czasie będzie można zobaczyć kilka znakomitych wystaw. Galerie, muzea i miejsca nieoczywiste dla prezentacji sztuki otworzą się dla zwiedzających. Wrocław zaprasza m.in. na ekspozycję w przestrzeni Muzeum Narodowego (Wrocławska Europa), ale także wystawy „Photography Never Dies”. Przewidziano też TIFF Festival: Rivers and Roads 2016 oraz przemianę przestrzeni miejskiej w galerię twórczości Stanisława Dróżdża. Wrzesień to również czas festiwalu Wratislavia Cantans.

14.10-14.11.2016

MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA TEATRALNA
▪ Festiwal festiwali teatralnych. Każdy dzień Olimpiady Teatralnej poświęcony będzie jednemu twórcy. Wśród zaproszonych mistrzów znajdą się: Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Eugenio Barba, Peter Brook czy Romeo Castellucci, którzy zaprezentują m.in. premierowe spektakle i koprodukcje przygotowane z okazji ESK. Oprócz programu mistrzowskiego Olimpiadę Teatralną tworzyć będzie pięć linii festiwalowych: „Dziady. Recykling”, „Dolnośląska Platforma Teatru”, „Eastern Line”, „Więcej niż teatr – prezentacje”, „Polish Theatre Showcase”, w ramach których widzowie obejrzą kilkadziesiąt spektakli z Europy, Polski i Dolnego Śląska.

10.12.2016

EUROPEJSKIE NAGRODY FILMOWE
▪ We Wrocławiu odbędzie się 29. gala Europejskich Nagród Filmowych, najważniejszych wyróżnień przyznawanych na Starym Kontynencie. Ich ideą jest promocja twórców i kina europejskiego. Od września do grudnia 2016 r. w kinie Nowe Horyzonty pokazywane będą filmy nagrodzone w poprzednich edycjach oraz nominowane w 2016 r.

17.12.2016

NIEBO
▪ Ceremonia Zamknięcia ESK Wrocław 2016.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]