Reklama

Wydarzenia 12 weekendów

Wydarzenia 12 weekendów

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu to około tysiąca wydarzeń kulturalnych skupionych w czterystu programach.
Fot. Marcin Jędrzejczak / ESK
R

Rytm całości wyznacza kilkanaście specjalnych weekendów skupionych wokół wyjątkowych momentów, które pozwolą zobaczyć, dotknąć i włączyć się w to, co aktualnie dzieje się w europejskiej kulturze.

​15-17.01.2016

▪ PRZEBUDZENIE – WEEKEND OTWARCIA ESK WROCŁAW 2016
▪ Wystawa Eduarda Chillidy, Xenakis/Mercouri Festiwal, wystawa „Constructing Europe”, projekt Muzeum Marzeń, „Przebudzenie” – Ceremonia Otwarcia ESK oraz sto innych wydarzeń w całym mieście.

23.02.2016

KONCERT ENNIA MORRICONE
▪ Hala Stulecia: koncert najsłynniejszego kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oscara za całokształt twórczości. Występ z 200-osobowym zespołem podsumowuje 60 lat pracy włoskiego kompozytora.

22-24.04.2016

WROCŁAW ŚWIATOWĄ STOLICĄ LITERATURY
▪ Rozpoczęcie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO, otwarcie Muzeum „Pana Tadeusza”, wyjątkowa edycja Europejskiej Nocy Literatury, a także wiele innych działań literackich na skalę ogólnopolską.

27.04-1.05.2016

WROCŁAW EUROPEJSKĄ STOLICĄ JAZZU I GITARY
▪ Światowy Dzień Jazzu, 52. edycja Jazzu nad Odrą, czyli najstarszego jazzowego festiwalu w kraju, oraz coroczne Święto Gitary i bicie Gitarowego Rekordu Guinessa na wrocławskim Rynku – to plan na niezwykły muzyczny weekend we Wrocławiu.

10-12.06.2016

PÓŁMETEK ESK ORAZ FLOW – PERFORMANCE NA ODRZE I JEJ BRZEGACH
▪ „Flow” ukazywać będzie historię budowy, zniszczenia i odbudowy miasta w XX wieku. Odra, okoliczne parki, budynki, podwórka oraz mosty znajdą się w centrum dziesiątek wydarzeń artystycznych, opowiadających historię Wrocławia. W ciągu dnia i wieczorem wzdłuż brzegów rzeki, między Ostrowem Tumskim, Biblioteką i Uniwersytetem, przewidziane są happeningi, spektakle, spotkania, koncerty, a także m.in. Europejski Zjazd 200 Szkół Partnerskich Miasta Wrocław i Art of Improvisation Creative Festival.

18.06.2016

KULTURA I SPORT – DOBRE TRADYCJE WROCŁAWIA
▪ Niezwykłe połączenie wielkiego wydarzenia kulturalnego, jakim będzie widowisko „Noc z Carmen” wystawione na Stadionie Miejskim z udziałem 500 artystów (orkiestra, balet, chór i soliści Opery Wrocławskiej, zespoły wokalne i taneczne z Wrocławia, Dolnego Śląska oraz hiszpańskie zespoły z Madrytu i San Sebastian), z przebiegającym przez całe miasto Nocnym Półmaratonem Wrocław, w którym weźmie udział ponad 7 tysięcy biegaczy.

25.06.2016

ŚWIĘTO WROCŁAWIA Z GWIAZDAMI: DAVID GILMOUR I LESZEK MOŻDŻER
▪ Dzień św. Jana to coroczne święto miasta i mieszkańców, podczas którego odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, m.in. koncert na placu Wolności pod Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zagra gitarzysta Pink Floyd David Gilmour i światowej klasy pianista jazzowy Leszek Możdżer.

21-31.07.2016

TYGIEL ARTYSTYCZNY NON-STOP
▪ Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty co roku w lipcu podgrzewa kulturalną atmosferę. W roku ESK atmosfera będzie jeszcze bardziej upalna dzięki prezentacjom Koalicji Miast 2016 i festiwalowi Singing Europe z udziałem kilkudziesięciu chórów z całej Europy i z finałowym koncertem na Stadionie Miejskim oraz dzięki specjalnej edycji festiwalu filmowego poszerzonej o program Mistrzowie Kina Europejskiego.

9-11.09.2016

WEEKEND WIELKICH WYSTAW
▪ W jednym czasie będzie można zobaczyć kilka znakomitych wystaw. Galerie, muzea i miejsca nieoczywiste dla prezentacji sztuki otworzą się dla zwiedzających. Wrocław zaprasza m.in. na ekspozycję w przestrzeni Muzeum Narodowego (Wrocławska Europa), ale także wystawy „Photography Never Dies”. Przewidziano też TIFF Festival: Rivers and Roads 2016 oraz przemianę przestrzeni miejskiej w galerię twórczości Stanisława Dróżdża. Wrzesień to również czas festiwalu Wratislavia Cantans.

14.10-14.11.2016

MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA TEATRALNA
▪ Festiwal festiwali teatralnych. Każdy dzień Olimpiady Teatralnej poświęcony będzie jednemu twórcy. Wśród zaproszonych mistrzów znajdą się: Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Eugenio Barba, Peter Brook czy Romeo Castellucci, którzy zaprezentują m.in. premierowe spektakle i koprodukcje przygotowane z okazji ESK. Oprócz programu mistrzowskiego Olimpiadę Teatralną tworzyć będzie pięć linii festiwalowych: „Dziady. Recykling”, „Dolnośląska Platforma Teatru”, „Eastern Line”, „Więcej niż teatr – prezentacje”, „Polish Theatre Showcase”, w ramach których widzowie obejrzą kilkadziesiąt spektakli z Europy, Polski i Dolnego Śląska.

10.12.2016

EUROPEJSKIE NAGRODY FILMOWE
▪ We Wrocławiu odbędzie się 29. gala Europejskich Nagród Filmowych, najważniejszych wyróżnień przyznawanych na Starym Kontynencie. Ich ideą jest promocja twórców i kina europejskiego. Od września do grudnia 2016 r. w kinie Nowe Horyzonty pokazywane będą filmy nagrodzone w poprzednich edycjach oraz nominowane w 2016 r.

17.12.2016

NIEBO
▪ Ceremonia Zamknięcia ESK Wrocław 2016.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]