Reklama

Kultura globalnego dżihadu

Kultura globalnego dżihadu

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Porwanie polskiego inżyniera w Pakistanie to symptom talibanizacji tego kraju. Anarchia w państwie posiadającym broń nuklearną byłaby eksperymentem niespotykanym dotąd w historii. Jej skutki miałyby wymiar globalny.
B

Było to w niewielkiej miejscowości na obszarze Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej, gdzie nie sięga władza Islamabadu. Wszędzie wisiały zdjęcia byłego prezydenta Zia ul-Haqa, otoczonego legendą pogromcy Sowietów i surowego muzułmanina. O ówczesnej premier Benazir Bhutto nikt nie chciał powiedzieć ciepłego słowa. W ogóle nie było w dobrym tonie, by o niej rozmawiać.

Siedzieliśmy w prostej jadłodajni. Zmierzchało. Żarówki dawały mętne światło, co nikomu nie przeszkadzało. Lepiej było się skupić na smacznym pilawie niż chwytać czyjś zbyt ciekawski wzrok. Rozmawialiśmy po polsku. Było sennie i leniwie, gdy nagle weszło czterech mężczyzn. Bardziej barczystych i o gęstszych brodach niż reszta gości. Broń oparli o ścianę, coś zamówili. Nagle jeden wstał i podszedł: "Rusi?". Wszyscy spojrzeli z ciekawością, co odpowiemy na to pytanie w roku 1989, gdy w sąsiednim...

9338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]