Reklama

Trzech się bije, czwarty korzysta

Trzech się bije, czwarty korzysta

24.07.2018
Czyta się kilka minut
W siedemdziesięcioletniej historii Pakistanu środowe wybory parlamentarne będą dopiero drugimi, w których wyniku władza przekazana zostanie w sposób demokratyczny, a nie w wyniku wojskowego przewrotu.
Imran Khan podczas wiecu w Lahore, 23 lipca 2018 r. / Fot. K.M. Chaudary / AP Photo / East News
Imran Khan podczas wiecu w Lahore, 23 lipca 2018 r. / Fot. K.M. Chaudary / AP Photo / East News
D

Do pierwszej takiej wymiany, oczywistej gdzie indziej, tutaj wyjątkowej, doszło pięć lat temu, gdy pokonana w wyborach Partia Ludowa politycznej dynastii Bhuttów pogodziła się z porażką i oddała władzę Lidze Muzułmańskiej, której stery już dawno przejęła inna dynastia, Sharifów. Rywalizacja obu partii i rodów to ponad połowa niepodległej historii Pakistanu. Druga połowa zeszła mu pod rządami dyktatorów w generalskich mundurach. Teraz po raz pierwszy do rozgrywki włączył się ktoś nowy – Imran Khan, dawny sportowiec, uwielbiany przez rodaków kapitan narodowej drużyny krykieta. To właśnie on ma największe szanse, by zostać nowym premierem i objąć władzę w liczącym ponad 200 milionów ludności jedynym atomowym mocarstwie ze świata islamu.

Kapitan drużyny

Imran Khan, rocznik 1952, w krykieta z powodzeniem grał do czterdziestki, a do dziś uważany jest za...

11183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]