Reklama

Księga Noemi

Księga Noemi

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Księgę Rut można czytać jako księgę o politycznym charakterze. Jej pierwsze słowa wskazują na czasy sędziów, a więc czasy chaosu, niepewności, słabości władzy.
K

Kończą ją słowa o królu Dawidzie, którego babką jest Moabitka. Monarchiczne rządy oznaczają stabilizację instytucji państwowych, pewien poziom bezpieczeństwa, budowę umocnień i grodów obronnych.

Zmiana ma charakter zasadniczy, tym bardziej że dotyczy królestwa Judy ze stolicą w Jerozolimie. Spełniał się w ten sposób jeden z trzech podstawowych nakazów halachicznych, które Izraelici mieli wypełnić wkraczając do ziemi obiecanej: pierwszym było wybranie sobie króla, drugim wyplenienie Amalekitów, trzecim budowa Świątyni. Nakaz posiadania monarchy znajdujemy też w Księdze Powtórzonego Prawa. Ale dlaczego pośród założycieli państwa, monarchii i domu Dawida miała się znaleźć osoba z obcej ziemi i obcego plemienia, plemienia jak najsurowiej przez Boga osądzonego? Dlaczego zmiana wymagała opuszczenia własnego rodu, swej wioski, swoistego wygnania i powrotu?

Czego w ten sposób...

3042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]