Reklama

Książka na ekranie

Książka na ekranie

04.12.2006
Czyta się kilka minut
Co skłania ludzi, czasami bardzo inteligentnych, do traktowania z pogardą mediów i uwznioślania literatury? Otóż to, że w ten sposób oni sami zostaną uwzniośleni i choćby na chwilę dostąpią rozkoszy wyrafinowania.
fot. KNA-Bild
W

Wszyscy ludzie dobrej woli pytają, czy - i w jakim stopniu - literatura jest "obecna w mediach". Pytanie oparte jest, jak się zdaje, na podwójnym, milcząco przyjętym, a - według mnie - fałszywym założeniu. Założenie to głosi, że literatura jest czymś zdecydowanie odmiennym od mediów i nie sposób tych dwóch zjawisk współczesnej kultury ze sobą pomieszać.

Jak ktoś mówi o "obecności literatury w mediach", to chce nam powiedzieć, że literatura różni się od nich tak bardzo, że jej obecność domaga się specjalnego wyróżnienia. Co więcej - rzadko zdarza się, żeby obecność literatury w mediach była czymś zwykłym i miała miejsce na porządku dziennym. Zakłada się bowiem dodatkowo, że literatura nie tylko różni się od mediów swoją naturą, ale także tej natury charakterem. Kiedy więc literatura pojawia się w mediach, oznaczać to ma inkrustację niskiej (by nie rzec...

17529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]