Reklama

Ksiądz z innego świata

Ksiądz z innego świata

04.09.2016
Czyta się kilka minut
Sam siebie nazywał „ustawicznym domokrążcą” lub „latającym misjonarzem”. 11 września w Karagandzie zostanie wyniesiony na ołtarze ks. Władysław Bukowiński, apostoł Kazachstanu.
Ks. Władysław Bukowiński wśród nauczycieli szkoły powszechnej w Łucku, czerwiec 1937 r. Fot. Archiwum ks. Jana Nowaka
P

Pracował jako pracownik fizyczny w jakimś zakładzie czy kopalni, później był portierem w hotelu (czy kinie), aż w końcu poszedł na emeryturę. Od dłuższego czasu swoje obowiązki kapłańskie wypełnia normalnie, z tym że nie jest to oficjalne. Niemniej władze o tym wiedzą i na to się milcząco godzą. Nabożeństwa odprawia w domach prywatnych w miejscowości, w której [akurat] przebywa, bowiem nie ma tam kościoła. W ogóle kościołów nie jest tam wiele, gdyż w znacznej części zostały rozebrane – jeśli były w złym stanie – albo zamieniono je na domy użyteczności publicznej o różnym przeznaczeniu czy funkcji” – tak pisał o Bukowińskim ks. Konstanty Krzywanek w donosie do bezpieki.

W drugiej połowie lat 50. dla księdza Władysława Bukowińskiego zaczynał się najbardziej twórczy okres duszpasterskiej pracy na Wschodzie, którą często opisywał jako pasterzowanie bez kościoła i parafii, bo on,...

14394

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]