Ładowanie...
Bracia

Październik 1998, wrocławski Arsenał. W tłumie zwiedzających wystawę “Winni? Niewinni?" - o komunistycznych sędziach i prokuratorach wojskowych - wiele osób w podeszłym wieku, młodzież, dziennikarze. Przed portretem jednego ze stalinowskich funkcjonariuszy dwóch mężczyzn rozmawia szeptem. Nie mogą uwierzyć, że człowiek z portretu, którego znali jako oficera AK, wydawał wyroki śmierci na swoich. Stają osłupiali, gdy człowiek z fotografii okazuje się bratem ks. Władysława Bukowińskiego.
Bracia pochodzili z bogatej kresowej rodziny. Ojciec Józef-Cyprian, absolwent szkoły rolniczej w Dublanach, za carskiej Rosji był dyrektorem cukrowni na Ukrainie. W 1904 r. w Berdyczowie urodziło się pierwsze dziecko Bukowińskich: Władysław....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]