Reklama

Krzywda i zadośćuczynienie

Krzywda i zadośćuczynienie

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Kard. Stanisław Dziwisz powołał członków komisji "Pamięć i Troska. Zadaniem czterech duchownych i jednego świeckiego będzie wypracowanie zasad oceniania przypadków współpracy księży z bezpieką.
bp Jan Szkodoń (fot. G. Gałązka)
W

W dekrecie powołującym "Pamięć i Troskę" metropolita krakowski podkreślił, że jako biskup diecezji poczuwa się do "odpowiedzialności za postawę księży, którzy w minionym okresie dochowali wierności swemu kapłańskiemu powołaniu, ale także tych, którzy mu się sprzeniewierzyli wskutek słabości czy dla jakichś korzyści doczesnych". Przypomniał, że PRL był czasem "prześladowania Kościoła, nierzadko krwawego i brutalnego. Jedną z wyrafinowanych metod były działania Służby Bezpieczeństwa zmierzające do uwikłania duchowieństwa we współpracę z systemem komunistycznym". To zatem lata, "jak wszystkie inne w historii, heroizmu i świętości, ale także słabości i grzechu". Współpracą księży z bezpieką komisja zajmie się "w duchu pokuty, nawrócenia i zadośćuczynienia".

Na czele teologiczno-duszpasterskiego gremium stanął bp Jan Szkodoń, krakowski sufragan. W komisji znaleźli...

2845

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]