Krzywda i zadośćuczynienie

Kard. Stanisław Dziwisz powołał członków komisji "Pamięć i Troska. Zadaniem czterech duchownych i jednego świeckiego będzie wypracowanie zasad oceniania przypadków współpracy księży z bezpieką.

06.03.2006

Czyta się kilka minut

bp Jan Szkodoń (fot. G. Gałązka) /
bp Jan Szkodoń (fot. G. Gałązka) /

W dekrecie powołującym "Pamięć i Troskę" metropolita krakowski podkreślił, że jako biskup diecezji poczuwa się do "odpowiedzialności za postawę księży, którzy w minionym okresie dochowali wierności swemu kapłańskiemu powołaniu, ale także tych, którzy mu się sprzeniewierzyli wskutek słabości czy dla jakichś korzyści doczesnych". Przypomniał, że PRL był czasem "prześladowania Kościoła, nierzadko krwawego i brutalnego. Jedną z wyrafinowanych metod były działania Służby Bezpieczeństwa zmierzające do uwikłania duchowieństwa we współpracę z systemem komunistycznym". To zatem lata, "jak wszystkie inne w historii, heroizmu i świętości, ale także słabości i grzechu". Współpracą księży z bezpieką komisja zajmie się "w duchu pokuty, nawrócenia i zadośćuczynienia".

Na czele teologiczno-duszpasterskiego gremium stanął bp Jan Szkodoń, krakowski sufragan. W komisji znaleźli się również: jako wiceprzewodniczący - ks. prof. Edward Staniek, były rektor krakowskiego seminarium; prof. Wacław Uruszczak, historyk prawa z UJ; etyk - ks. dr Wacław Gubała (Papieska Akademia Teologiczna) oraz jezuita ks. Bogusław Steczek. Badaniem archiwów zajmie się zespół pracowników Wydziału Historii Kościoła PAT pod przewodnictwem dziekana, ks. prof. Jana Szczepaniaka. Pomoc zadeklarował szef krakowskiego IPN, Ryszard Terlecki. Z jednym zastrzeżeniem: w ramach współpracy IPN nie będzie ujawniał nazwisk agentów. Wniosek o coś takiego może złożyć tylko poszkodowany.

Czym konkretnie zajmie się "Pamięć i Troska"? Bp Szkodoń odpowiada "Tygodnikowi": - Bezpośredni cel stanowi opracowanie, a właściwie przypomnienie zasad teologiczno-moralnych co do oceny, a także przezwyciężenia przeszłości, przede wszystkim przypadków współpracy księży z bezpieką.

Biskup wymienia kilka kluczowych zagadnień: jak wyznaczyć granice kompromisu, jak oceniać nieroztropność, jak zadośćuczynić krzywdzie bliźnich, jak okazać skruchę. Komisja zajmie się także problemem obmowy: - Obmowy, czyli ujawniania zła bez proporcjonalnego uzasadnienia, bez proporcjonalnych przyczyn - tłumaczy biskup. - Musimy się zastanowić, jak ujawniać dotychczas ukryte zło, żeby zła nie powiększać.

Zadaniem komisji nie będzie zatem ani ujawnianie agentów, ani pomoc księżom oskarżonym o donosicielstwo, którzy uważają się za niewinnych i chcą oczyścić się z zarzutów. Jeżeli jednak wspomniani duchowni zgłoszą się do "Pamięci i Troski", mogą liczyć na wsparcie.

Czy komisja zamierza opublikować dokument albo raport podsumowujący wyniki prac? Bp Szkodoń: - Ta decyzja leży w gestii kard. Dziwisza. Osobiście uważam, że warto byłoby pokazać światu zasady opracowane przez "Pamięć i Troskę".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Były dziennikarz, publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie szlify i pracował w latach 2000-2007 (od 2005 r. jako kierownik działu Wiara). Znawca tematyki kościelnej, autor książek i ekspert ds. mediów. Od roku… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2006