Reklama

Ładowanie...

Krzysztof A. Meissner: W co wierzy fizyk

15.01.2023
Czyta się kilka minut
Świat materialny podlega prawom, które są niezmienne, doskonałe i uniwersalne. Nauka nie może i nigdy nie będzie mogła tego faktu wytłumaczyć - mówi nam bohater książki "Fizyk w jaskini światów".
/ FILIP KLIMASZEWSKI DLA „TP”
Ł

 

ŁUKASZ KWIATEK: Rozpoznają Pana na ulicy?

KRZYSZTOF A. MEISSNER: Czasem ktoś podejdzie podziękować za wykład obejrzany w internecie.

Ten najpopularniejszy widziało kilka milionów osób. A nagrań z Pana udziałem jest dużo więcej. W jednym powiedział Pan, że dla Pana jako fizyka nie ma żadnych wątpliwości: istnieje nie tylko świat materialny, ale także transcendencja. Czy mógłby Pan to wyjaśnić?

Punktem wyjścia jest dla mnie zadziwienie faktem, że świat materialny podlega prawom, które są niezmienne, doskonałe i uniwersalne. Nauka nie może i nigdy nie będzie mogła tego faktu wytłumaczyć. Korzysta z niego, opiera się na tym, że takie prawa istnieją. Jeśli zbadamy jakieś zjawisko i ustalimy, jakie prawo nim rządzi, to możemy być pewni, że tym samym zjawiskiem w innym miejscu i czasie, ale w tych samych okolicznościach,...

32531

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]