Krwawy sylwester w Stambule

W zamachu na nocny klub zginęło 39 osób. Przebrany za świętego Mikołaja zabójca strzelał na oślep z kałasznikowa. Do przeprowadzenia zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

01.01.2017

Czyta się kilka minut

Noc sylwestrowa po zamachu na klub Reina, Stambuł, 1 stycznia 2017 r. / / fot. Depo Photos / ABACA / EAST NEWS
Noc sylwestrowa po zamachu na klub Reina, Stambuł, 1 stycznia 2017 r. / / fot. Depo Photos / ABACA / EAST NEWS

Na nagraniu z przemysłowych kamer umieszczonych na tyłach modnego stambulskiego klubu Reina widać zdejmującego kurtkę mężczyznę w mikołajowej czapce. To jedyne zdjęcia terrorysty, który kilka minut po 1 w nocy (w Polsce było wtedy po 23.00), zabijając chroniącego klub policjanta, wtargnął do środka w kostiumie świętego i – krzycząc po arabsku - zaczął na oślep strzelać z kałasznikowa do celebrujących Nowy Rok gości imprezy.

„Niektórzy ludzie skakali wprost do Bosforu z tarasu, inni próbowali się chować. Męża postrzelono, myślałam, że nie żyje. Była 1.30, gdy powiedziałam mamie przez telefon, że do nas strzelają” – opowiadała dziennikarzom „Hurryet” obecna w klubie kobieta. Jej mąż przeżył, jest w szpitalu. Tyle szczęścia nie mieli inni goście noworocznej imprezy. W wyniku zamachu śmierć poniosło co najmniej 39 osób. Drugie tyle jest rannych.

„Liczyłem wystrzały, było ich 50-60 – mówił dziennikarzom telewizji NTV jeden z klubowych gości. – Strzelał na oślep, bez przerwy, przez około 10 minut – relacjonował świadek zdarzenia. Tego, co działo się później, na przykład jak wydostał się z klubu, nie pamięta. – Musiałem być w szoku”.

Prezydent: to grubsza sprawa

Wiadomo za to, jak na zewnątrz wydostał się zamachowiec. Zdjął przebranie i – korzystając z paniki – wyszedł z innymi gośćmi imprezy. Na nogi postawione zostały wszystkie stambulskie służby, poszukiwania terrorysty trwają.

„W ramach kontynuacji naszych blogoslawionych działan przeciwko obrońcom krzyża w Turcji, bohaterski żołnierz kalifatu uderzył na klub w którym chrześcijanie celebtowali swoje bezbozne  (pogańskie) święto” - napisało w oświadczeniu tzw. Państwo Islamskie, przyznając się do zamachu. Motywacja wydaje się zaskakująco zbieżna z tym, co jeszcze przed Sylwestrem deklarowali religijni włodarze miast czy dyrektorzy szkół. Na wielu tureckich ulicach pojawiały się plakaty przestrzegajace przed celebrowaniem Nowego Roku jako tradycji niewywodzacej się z islamu. [aktualizacja: 2 stycznia 2017 r.]

„To nie przypadek, to nie pojedynczy zamach. To celowe działania mające na celu destabilizację polityczną naszego państwa” – mówił po zamachu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan sugerując, że za ostatnią serią krwawych wydarzeń w kraju stoi ktoś więcej niż ugrupowania terrorystyczne. Nie jest to zresztą pierwszy raz gdy prezydent o sytuację w kraju obwinia „obce grupy interesów” czy „obce służby”. Solą w ich oku miałoby być zbliżenie Rosji i Turcji.

Lider opozycyjnej partii CHP wydaje się postrzegać rzeczywistość nieco bardziej realistycznie: „Rząd nie działa racjonalnie i nie podejmuje właściwych kroków, by przeciwdziałać takim atakom. Szefowie służb odpowiedzialnych za walkę z terroryzmem, pomimo serii porażek, w żaden sposób nie zostali z nich rozliczeni i wciąż piastują swoje stanowiska” – powiedział Kemal Kılıçdaroğlu sugerując, że najważniejsze stanowiska piastują dziś w Turcji „mierni, ale wierni”. – „To nie pozostaje bez wpływu na sprawność i skuteczność służb i nie wróży niczego dobrego na przyszłość” – mówił polityk, zaznaczając, że naród Turecki nie da się zastraszyć terrorystom, ale oczekuje od rządzących profesjonalnych działań a nie pustych frazesów.

Turcy mają dość

„Nie wiem jak żyć w kraju, w którym do mnie strzelają i w którym ciągle wybuchają bomby” – mówiła dziennikarzom, opuszczając szpital, jedna z osób, które przeżyły zamach. Nerwów nie próbował też pohamować brat zabitego ochroniarza z klubu, 21-letniego Fatiha Çakmaka. - „Ten dzieciak dzień i noc pracował, aby zarobić na chleb. Powiedzieli mi: »zginął za ojczyznę«, ale on zginął za nic” – mówił, gdy spod Zakładu Medycyny Sądowej w dzielnicy Yenibosna, gdzie na identyfikację zwłok od rana czekają rodziny zabitych w ataku, odjeżdżał karawan z ciałem jego brata. Z kolei rodzina policjanta, który zginął w sylwestrową noc, ujawniła, że kilka tygodni wcześniej uniknął on śmierci podczas zamachu w okolicach stadionu Vodafon Arena, gdzie pełnił służbę.

Wśród 20 zidentyfikowanych do tej pory ofiar zamachowca 15 to obcokrajowcy.

„Nie potrzebujemy Nowego Roku, potrzebujemy nowej ludzkości” - pisali załamani Turcy w mediach społecznościowych. W minionym roku w atakach terrorystyczny na terenie Turcji zginęło 275 osób, a tysiące zostało rannych. – Za każdym razem gdy słyszeliśmy, że sprawcy zostaną ukarani, a rząd chwalił się sukcesami w walce z ISIS czy PKK, następował kolejny atak – podsumowuje Melek, urzędniczka z Ankary. Jej zdaniem górnolotne słowa rządzących o tym, jak naród zwycięży i pokona terroryzm to już za mało, by przekonać Turków, że są bezpieczni.

To samo dotyczy turystów. W grudniu Stambuł zanotował 20-procentowy spadek liczby zagranicznych gości. Atak nie pomoże podnieść statystyk.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach polskich studentów. Autorka książki „Wróżąc z fusów” – zbioru reportaży z… więcej