Reklama

Krótka pamięć

Krótka pamięć

27.07.2015
Czyta się kilka minut
„Cała społeczność Izraela szemrała na pustyni przeciwko Mojżeszowi i Aaronowi.
I

Izraelici narzekali: »Oby dano nam umrzeć, zgodnie ze zrządzeniem Pana, w Egipcie, siedząc nad garnkiem mięsa, jedząc chleb do sytości! Wy zaś wywiedliście nas na pustkowie, by całe to zgromadzenie zamorzyć głodem«”.

Skąd my to znamy – wmawianie sobie i innym, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej, choć w rzeczywistości sprawy mają się całkiem przyzwoicie? Przecież Izraelici uciekali z Egiptu na skutek prześladowań – narodowi groziła zagłada. Teraz Mojżesz i Aaron, za ocalenie Izraelitów, otrzymują podziękowanie, którego się nie spodziewali. Na dodatek dowiadują się od rozgoryczonych, że również Bóg, w którego imieniu występowali, jest po stronie protestujących. Choć to powoływanie się na Boga można zrozumieć jeszcze inaczej: Izraelici zdają się mówić, że jeśli już mają umierać, to lepiej byłoby im kończyć życie przy suto zastawionym stole – niż w takiej nędzy.

Na dobrą...

3097

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]