KRONIKA

15 – 21 stycznia 2013

21.01.2013

Czyta się kilka minut

Znaczenie Koranu dla muzułmanów można porównać ze znaczeniem Jezusa dla chrześcijan, a ewentualną nową ocenę Świętej Księgi islamu do zmiany w postrzeganiu Jezusa, jaka dokonała się w teologii chrześcijańskiej w wyniku badań biblijnych ostatnich dwóch wieków. (Maciej Kochanowicz, socjolog, muzułmanin, na portalu didaskalos.pl w dyskusji o historyczności Jezusa i Mahometa.)


Papież znów krytykuje gender. Niespełna miesiąc po przemówieniu do pracowników Kurii Rzymskiej, w którym znalazła się krytyka filozofii gender, Benedykt XVI ponownie odniósł się do nowych idei antropologicznych. „Kościół podkreśla swoje wielkie »tak« dla godności i piękna małżeństwa, jako wyrazu wiernego i płodnego przymierza mężczyzny i kobiety, a »nie« wobec takich filozofii jak gender motywuje faktem, że wzajemność męskości i kobiecości jest wyrazem piękna natury, jakiego chciał jej Stwórca” – stwierdził papież w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady „Cor Unum” (koordynującej działalność charytatywną Kościoła na świecie). Benedykt XVI wskazał, że podczas współpracy z instancjami międzynarodowymi katolickie organizacje charytatywne „muszą zachować krytyczną czujność, a niekiedy odrzucać finansowanie i współpracę, która wprost lub pośrednio sprzyja działaniom czy projektom sprzecznym z antropologią chrześcijańską”.


Dziedziniec Dialogu – warszawską wersję organizowanego w różnych krajach Europy Dziedzińca Pogan – zapowiedział kard. Kazimierz Nycz. Od 11 do 13 października odbędą się ważne debaty poprzedzone rekolekcjami filmowymi i modlitwami w warszawskich świątyniach. Na Uniwersytecie Warszawskim o wierze i nauce będą dyskutować ks. prof. Michał Heller, prof. Łukasz Turski, prof. Piotr Węgleński oraz prof. Krzysztof A. Meissner. W Teatrze Polskim o wierze i braku wiary będą mówić kard. Gianfranco Ravasi, dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn oraz pisarze Jacek Dukaj i Dorota Masłowska. W debacie na Zamku Królewskim, poświęconej odpowiedzialności za świat, uczestniczyć będą kard. Ravasi, założyciel Wspólnoty św. Idziego Andrea Ricardi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowski, socjolog Andrzej Zybertowicz, filozof Krzysztof Pomian oraz przewodniczący Fundacji Batorego Aleksander Smolar.


Jerzy Buzek i Jerzy Pilch zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. ks. Leopolda Otto przyznawanej przez Kościół ewangelicko-augsburski. Prof. Buzek został wyróżniony za „dawanie świadectwa ewangelickiego etosu pracy i służby dla dobra wspólnego, przejawiające się pełnym poświęcenia zaangażowaniu w życie publiczne w Polsce i na arenie międzynarodowej”, natomiast Jerzy Pilch za „wprowadzenie na stałe do publicystyki i literatury polskiej ewangelickich wątków i tematów, dzięki czemu tysiące czytelników dowiedziały się i mogły zrozumieć, kim są ewangelicy żyjący w Polsce, oraz za to, że zmusił współczesnych ewangelików do krytycznej refleksji i oceny własnej tożsamości wyznaniowej”. Nagroda upamiętnia postać wybitnego XIX-wiecznego ewangelika, powstańca styczniowego, więźnia warszawskiej cytadeli, założyciela czasopisma „Zwiastun Ewangelicki”, które w tym roku obchodziło 150-lecie swojego istnienia.


Niewierny kamerdyner podejmie pracę. Ułaskawiony 22 grudnia przez Benedykta XVI były papieski kamerdyner, Paolo Gabriele wkrótce podejmie pracę w należącym do Watykanu szpitalu pediatrycznym „Bambino Gesù” – podał na łamach portalu vaticaninsider.it Alessandro Speciale. W ciągu kilku miesięcy ma się też przeprowadzić wraz z rodziną do mieszkania w pobliżu nowego miejsca pracy. Natomiast w dotychczasowym, na terenie Państwa Watykańskiego, zamieszka nowy kamerdyner, Sandro Mariotti.


O nowej teologii islamu. Na portalu Didaskalos.pl dyskusja o „poszukiwaniu historycznego Jezusa” przerodziła się w dyskusję o poszukiwaniu „historycznego Mahometa” i „historycznego Koranu”: czy istnieją współczesne historyczno-krytyczne badania nad początkami islamu i powstaniem Koranu? „»Poszukiwanie historycznego Jezusa«, na ile ja je rozumiem, było przedsięwzięciem teologów i badaczy chrześcijańskich chcących pogłębić swoje rozumienie wiary. Natomiast sformułowanie »poszukiwanie historycznego Mahometa« bywa terminem używanym przez autorów i działaczy polemicznych wobec islamu” – zauważa socjolog i muzułmanin Maciej Kochanowicz i pyta, czego możemy się nawzajem od siebie nauczyć, sugerując, że islam mógłby odważniej korzystać z metod wypracowanych przez teologów chrześcijańskich.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2013