Kronika religijna (28 V-3 VI)

STOLICA APOSTOLSKA
 /
/

Benedykt XVI kanonizował czworo błogosławionych (3 czerwca). W chwili zamykania tego numeru "TP" w Watykanie trwała uroczysta Msza. Obok Szymona z Lipnicy, którego sylwetkę przedstawiliśmy przed tygodniem, nowi święci to: Jerzy Precza z Malty (1880-1962; kapłan i założyciel Stowarzyszenia Nauki Chrześcijańskiej), Karol od św. Andrzeja (1821-1893; holenderski kapłan-pasjonista, który działał głównie w Irlandii) oraz matka Maria Eugenia od Jezusa (1817-1898; francuska zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr od Wniebowzięcia NMP).
Początki Kościoła przypomniał Benedykt XVI przed modlitwą "Regina Caeli" w uroczystość Zesłania Ducha Świętego (27 maja). "Kościół jest święty nie ze względu na swoje zasługi, lecz dlatego, że ożywiany przez Ducha Świętego, nie przestaje spoglądać na Chrystusa, aby stać się zgodnym z Nim i Jego miłością. Kościół jest powszechny, ponieważ Ewangelia przeznaczona jest dla wszystkich narodów i dlatego, od samego początku, Duch Święty sprawia, że mówił on wszystkimi językami. Kościół jest apostolski, albowiem wzniesiony został na fundamencie Apostołów, wiernie strzeże ich nauki przez nieprzerwany łańcuch sukcesji biskupiej" - podkreślił Papież.
Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI powrócił do katechez o wielkich postaciach starożytnego Kościoła. Przedstawił Tertuliana, pierwszego wielkiego pisarza łacińskiego z przełomu II i III wieku. "Z ludzkiego punktu widzenia można niewątpliwie mówić o dramacie Tertuliana. Z biegiem lat stawał się on coraz bardziej wymagający wobec chrześcijan. Wymagał od nich w każdej sytuacji, a zwłaszcza podczas prześladowań, postawy bohaterskiej. Sztywny w swoim stanowisku, nie szczędził surowej krytyki i nieuchronnie znalazł się w izolacji. Zresztą nawet dziś pozostały otwarte liczne kwestie, nie tylko co do teologicznej i filozoficznej myśli Tertuliana, ale także jego postawy wobec instytucji politycznych i społeczeństwa pogańskiego" - zauważył Papież i przyznał: "Daje mi wiele do myślenia ta wielka osobowość moralna i intelektualna, człowiek, który wniósł tak wielki wkład w myśl chrześcijańską. Widać, że w końcu zabrakło mu prostoty, pokory włączenia się w Kościół, zaakceptowania jego słabości, tolerancji wobec innych i samego siebie. Gdy widzi się jedynie własną myśl w jej wielkości, w końcu traci się właśnie tę wielkość. Zasadniczą cechą wielkiego teologa jest pokora bycia z Kościołem, zgoda na jego i własne słabości, gdyż tylko Bóg jest rzeczywiście cały święty. Nam zaś potrzebne jest zawsze przebaczenie". Dzięki staraniom arcybiskupa Westminsteru kard. Cormaca Murphy’ego-O’Connora Benedykt XVI spotkał się z rodzicami Madeleine - czterolatki, którą na początku maja porwano w nadmorskiej miejscowości Praia da Luz w Portugalii.
Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Zdecydowaną większość mieszkańców tego kraju stanowią muzułmanie, islam jest religią państwową. Konstytucja gwarantuje wolność religijną, a chrześcijanie mogą uczestniczyć w nabożeństwach na terenie parafii. Według watykańskich szacunków, w Emiratach przebywa ok. miliona chrześcijan, w większości katolików, ze stu różnych narodowości. Czynnych jest siedem kościołów. Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 176 krajami.
Benedykt XVI zatwierdził 17 dekretów dotyczących 329 błogosławionych i sług Bożych. Jednym z kandydatów na ołtarze jest włoski kapłan Antoni Rosmini (1797-1855), którego odważne poglądy spotkały się za jego życia z potępieniem władz kościelnych. Z zarzutów został oczyszczony dopiero na początku obecnego wieku. Dekrety otwierają również drogę do beatyfikacji m.in. Niemki Marii Merkert (1817-1872), która w Nysie na Opolszczyźnie założyła Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. To najliczniejsze żeńskie zgromadzenie zakonne w Polsce.
Papież napisał wstęp do książki "Ostatnia wizjonerka z Fatimy" autorstwa kard. Tarcisio Bertonego. Publikacja nawiązuje do 90. rocznicy maryjnych objawień i poświęcona jest siostrze Łucji. We wstępie Benedykt XVI zapewnił, że osobiście, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, zredagował w 2000 r. komentarz teologiczny do trzeciej tajemnicy fatimskiej.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • W Brazylii zakończyła się V Konferencja Ogólna Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (od 13 do 31 maja). Biskupi wezwali wiernych do "wielkiej misji na kontynencie". Przyznali, że pięćset lat dominacji w Ameryce Południowej uśpiło Kościół, który zadowalał się zewnętrznymi formami religijności ze szkodą dla życia wewnętrznego. "Chrzciliśmy ludzi, ale nigdy wystarczająco ich nie ewangelizowaliśmy" - przyznał kard. Cláudio Hummes z Brazylii. Podczas obrad akcentowano konieczność aktywizacji świeckich, szczególnie gdy brakuje księży. Biskupi nie kryli sympatii dla teologii wyzwolenia. Ostrożnie zaakceptowali "preferencyjną opcję na rzecz ubogich". Dokument końcowy poznamy w czerwcu, po akceptacji Papieża; więcej o Konferencji napiszemy w jednym z najbliższych numerów "TP".
 • Najbogatsze państwa wciąż nie wypełniły zobowiązań pomocy krajom biednym - napisali przewodniczący Episkopatów krajów G-8 w liście do przywódców tych państw przed rozpoczynającym się 6 czerwca szczytem na temat Afryki. Hierarchowie zwrócili uwagę, że na Czarnym Kontynencie trzeba wesprzeć służbę zdrowia, aby skutecznie przeciwdziałać AIDS. Konieczne jest złagodzenie skutków zmian klimatycznych. Należy również powstrzymać masakry w Darfurze i wymóc na rządzie w Chartumie zgodę na rozmieszczenie większego kontyngentu sił pokojowych.
 • W stolicy Indii policja na krótko aresztowała ponad 3 tys. chrześcijan, przedstawicieli kasty nietykalnych i działaczy praw człowieka. Demonstranci domagali się ochrony mniejszości przed atakami hinduistycznych bojówek i poszanowania wolności wyznania.
 • Blisko jedna trzecia z dwustu księży Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Za Granicą odrzuciła akt zjednoczenia z prawosławiem w Rosji. Duchowni przeszli pod jurysdykcję bp. Agatangela z Taurydy i Odessy. Podział w rosyjskim prawosławiu dokonał się na skutek rewolucji. Wierni, którzy wyemigrowali za granicę, oskarżali Cerkiew w kraju o "pakt z sowieckim szatanem", a potem także o działalność ekumeniczną.

...I W POLSCE

 • Bp Piotr Libera odbył ingres do katedry w Płocku (31 maja). We Mszy uczestniczyło trzech kardynałów: Józef Glemp, Stanisław Dziwisz i Miloslav Vlk z Pragi, a także m.in. przewodniczący Episkopatu Polski, nuncjusz apostolski oraz prawosławny arcybiskup Jeremiasz i bp Janusz Jagucki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W homilii nowy ordynariusz zapewnił, że będzie głosić Dobrą Nowinę o Bogu, który jest miłością miłosierną. To znaczy taką, która przebacza i woli leczyć niż rozliczać. Jednocześnie sekretarz generalny Episkopatu przeprosił za "winy ludzi naszego Kościoła partykularnego". Na spotkaniu z dziennikarzami w przeddzień ingresu bp Libera odniósł się m.in. do nadużyć w płockim Caritasie oraz molestowania seksualnego kleryków. Zastrzegł, że decydujące okażą się wyniki śledztw prokuratorskich: "By oczyścić pamięć, trzeba zrobić rachunek sumienia, żałować za grzechy. A jeśli faktycznie była wina, powinna nastąpić naprawa krzywd. Trzeba jak najszybciej zamknąć ten trudny rozdział" - dodał.
 • Byli pracownicy Caritas Polska oskarżają dyrektora o mobbing - napisała "Rzeczpospolita". Ks. Adam Dereń miał ich zastraszać, upokarzać i obrażać. W lutym pracownicy poinformowali abp. Józefa Michalika o nadużyciach. Pod koniec maja ks. Dereń został członkiem Papieskiej Rady "Cor Unum". Zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom.
 • Wyróżnienia i nominacje. Bp Antoni Stankiewicz, dziekan watykańskiego Trybunału Roty Rzymskiej, otrzymał tytuł doktora honoris causa UKSW (28 maja). Medal za Zasługi dla KUL dostał bp Ryszard Karpiński, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji (30 maja). Prezydent odznaczył bp. Ignacego Jeża Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz przemian demokratycznych, za pomoc potrzebującym oraz za zaangażowanie we współpracę polsko-niemiecką (2 czerwca). Ks. Wacław Karłowicz, o którym piszemy obok, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (29 maja). Ks. prof. Waldemar Irek został nowym rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (29 maja). Senat PAT wybrał ks. prof. Jana Macieja Dyducha na drugą, trzyletnią kadencję rektorską (28 maja).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2007