Reklama

Ładowanie...

Królowa odeszła. Nie żyje Elżbieta II

08.09.2022
Czyta się kilka minut
Elżbieta II, najdłużej panująca brytyjska królowa, zmarła w szkockiej posiadłości Balmoral. Miała 96 lat. Zakończyła się epoka – wielu Brytyjczyków nie pamięta innego monarchy.
Królowa Elżbieta II (1926-2022) / AFP / EAST NEWS
E

Elżbieta II objęła tron w 1952 roku. Premierem był wtedy Winston Churchill, a Wielka Brytania zmagała się jeszcze z powojenną odbudową gospodarki. W ciągu tych 70 lat świat się zmienił, Wielka Brytania przestała być imperium, zakończyła się Zimna Wojna, padła Żelazna Kurtyna, Londyn wszedł do Unii Europejskiej, a później opuścił Wspólnotę. We wszystkich kryzysach, których Brytyjczycy doświadczali, królowa zawsze była dla nich punktem oparcia, źródłem poczucia wspólnoty, jedności i bezpieczeństwa. W ostatnim czasie jej przemówienia w najciemniejszym okresie pandemii pocieszały i dawały nadzieję na przyszłość.

Jej odejście jest wstrząsem dla całego narodu, tym bardziej, że jeszcze dwa dni temu wszyscy mogli zobaczyć zdjęcia z jej spotkania z nową premier Liz Truss. Ta tradycyjna wizyta każdego nowego szefa rządu nietypowo odbyła się jednak właśnie w Balmoral, a nie w Londynie....

2399

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]