Reklama

Królestwo Maroka

Królestwo Maroka

30.01.2012
Czyta się kilka minut
Owego wieczoru, wypełnionego wielotysięczną demonstracją, wyszliśmy z panem N. na spacer. Wśród wyrażanych z kwaśną dezaprobatą uwag na temat tego protestu szliśmy, szurając buciorami po największym placu Europy.
W

Wokół leżały setki ulotek, nawołujących pierwszy raz od dziesięcioleci do wielkiego buntu przeciw utartemu porządkowi, do rozkułaczenia obszarników własności intelektualnej. Z podniesionej karteczki przeczytaliśmy sobie na głos porywające zdanie: „Tworzymy Wolny Internet i nie zgadzamy się na cenzurę! Inwigilację i ograniczanie Wolności Słowa w sieci!”. Po przeczytaniu – my, drobni kułacy praw autorskich – próbowaliśmy rozgryźć zupełnie nowe dla nas znaczenia wielu starodawnych terminów, ongiś tak jasnych i naszych, a dziś skrywających coś zgoła innego i niepokojącego.

Marne to były jednak mozoły. Utknęliśmy przy „wolności słowa”, które to hasło oznacza dziś kradzież. Nie unieśliśmy się świętym oburzeniem ani nie poddaliśmy egzaltacji. Szlifując buciorami bruk owego placu, wznieśliśmy się na wyżyny łagodnej analizy. Stanęło na tym, że starcy młodzieży nigdy nie pojmą. Owszem,...

4303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]