Reklama

Król Lew

Król Lew

29.12.2017
Czyta się kilka minut
Liberyjczyk George Weah, najlepszy piłkarz, jakiego wydała Afryka, został pierwszym w historii futbolistą wybranym na stanowisko prezydenta kraju.
Młody wyborca z ulotką George'a Weah, Monrowia, 28 grudnia 2017 r. / Fot. SEYLLOU / AFP PHOTO / EAST NEWS
Młody wyborca z ulotką George'a Weah, Monrowia, 28 grudnia 2017 r. / Fot. SEYLLOU / AFP PHOTO / EAST NEWS
T

Tym razem już nic nie powinno odebrać mu wygranej. Pokonany w wyborach rywal do prezydentury może jeszcze zwrócić się ze skargą do sądu, ale to jedynie odroczy koronację 51-letniego George’a Weah na prezydenta Liberii. Ten najważniejszy w swojej karierze tytuł wywalczył w zarządzonej na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wyborczej dogrywce, w której pokonał dotychczasowego wiceprezydenta Josepha „Śpiocha” Boakai’a 61,5:38,5.

Było to trzecie podejście piłkarza do prezydentury. W pierwszej próbie, w 2005 r., wygrał w pierwszej turze wyborów, ale nie zdobył wymaganej większości ponad połowy głosów i trzeba było przeprowadzić dogrywkę. Przegrał w niej z Ellen Johnson Sirleaf, skądinąd pierwszą w Afryce kobietą, wybraną na przywódczynię państwa. Sześć lat później Weah ubiegał się już tylko o wiceprezydenturę – również bez powodzenia, bo jego partner w wyborczym tandemie, William...

8270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"..krykiecista Imran Chan w Pakistanie,.." Jesli krykiecista to Imran Khan. Pozdrawiam

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]