Reklama

Ładowanie...

Król Lew

29.12.2017
Czyta się kilka minut
Liberyjczyk George Weah, najlepszy piłkarz, jakiego wydała Afryka, został pierwszym w historii futbolistą wybranym na stanowisko prezydenta kraju.
Młody wyborca z ulotką George'a Weah, Monrowia, 28 grudnia 2017 r. / Fot. SEYLLOU / AFP PHOTO / EAST NEWS
Młody wyborca z ulotką George'a Weah, Monrowia, 28 grudnia 2017 r. / Fot. SEYLLOU / AFP PHOTO / EAST NEWS
T

Tym razem już nic nie powinno odebrać mu wygranej. Pokonany w wyborach rywal do prezydentury może jeszcze zwrócić się ze skargą do sądu, ale to jedynie odroczy koronację 51-letniego George’a Weah na prezydenta Liberii. Ten najważniejszy w swojej karierze tytuł wywalczył w zarządzonej na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wyborczej dogrywce, w której pokonał dotychczasowego wiceprezydenta Josepha „Śpiocha” Boakai’a 61,5:38,5.

Było to trzecie podejście piłkarza do prezydentury. W pierwszej próbie, w 2005 r., wygrał w pierwszej turze wyborów, ale nie zdobył wymaganej większości ponad połowy głosów i trzeba było przeprowadzić dogrywkę. Przegrał w niej z Ellen Johnson Sirleaf, skądinąd pierwszą w Afryce kobietą, wybraną na przywódczynię państwa. Sześć lat później Weah ubiegał się już tylko o wiceprezydenturę – również bez powodzenia, bo jego partner w wyborczym tandemie, William...

8270

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]