Ładowanie...
Krok w tył przed skokiem w przyszłość
Mapa myśli
Deleuze porównywał historię filozofii do sztuki portretowania. Jak w malarstwie, tak i tu trzeba wytworzyć podobieństwo, co jest tym trudniejsze, że model cały czas zmienia pozycję - idee filozoficzne pozostają w ruchu, są na nowo interpretowane i poddawane krytyce. Sztuka filozoficznego portretowania jest trudna szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednim dystansem historycznym.
Zadanie, jakie postawił przed sobą Tadeusz Gadacz, jest zaiste niewdzięczne, ponieważ "Historia filozofii XX wieku" to portret zbiorowy, na którym znajdzie się blisko 200 filozofów. Żeby ów zamiar zrealizować, autor musiał uporać się z dwoma zasadniczymi problemami. Po pierwsze z wyjątkowym charakterem analizowanego materiału, z wielokształtnością XX-wiecznej filozofii. Po drugie zaś z kryzysem, jaki w drugiej połowie tamtego...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]