Reklama

Nowoczesne misteria państwa

Nowoczesne misteria państwa

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Stajemy dziś przed intelektualnym, egzystencjalnym i społecznym wyzwaniem, jakim jest dla jednych pożądany, dla innych niepokojący splot polityki i teologii.
Giorgio de Chirico, „Dwie maski”, 1926 / The Gallery Collection / Corbis
S

Stajemy dziś przed intelektualnym, egzystencjalnym i społecznym wyzwaniem, jakim jest dla jednych pożądany, dla innych niepokojący splot polityki i teologii.

W 1940 r., niedługo przed samobójczą śmiercią, Walter Benjamin napisał słynny tekst "O pojęciu historii". Filozof przywołuje historię o maszynie do gry w szachy. Przy stole w kształcie pudła siedzi kukła ubrana w turecki strój. Wygląda na to, że ta martwa lalka została zaprogramowana, by wygrywać z najlepszymi zawodnikami. A jednak zwycięstwa zawdzięcza ukrytemu pod stołem mistrzowi szachowemu, który pociąga za sznurki i wprawia ją w ruch. Według Benjamina w okolicach 1940 r. rolę lalki pełnił materializm historyczny, do którego - afirmatywnie lub krytycznie - odwoływali się wszyscy. Kto sterował jego mistrzowskimi posunięciami na filozoficznej i politycznej szachownicy? Teologia. To ona jest karłem,...

15876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]