Reklama

Ładowanie...

Nowoczesne misteria państwa

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Stajemy dziś przed intelektualnym, egzystencjalnym i społecznym wyzwaniem, jakim jest dla jednych pożądany, dla innych niepokojący splot polityki i teologii.
Giorgio de Chirico, „Dwie maski”, 1926 / The Gallery Collection / Corbis
S

Stajemy dziś przed intelektualnym, egzystencjalnym i społecznym wyzwaniem, jakim jest dla jednych pożądany, dla innych niepokojący splot polityki i teologii.

W 1940 r., niedługo przed samobójczą śmiercią, Walter Benjamin napisał słynny tekst "O pojęciu historii". Filozof przywołuje historię o maszynie do gry w szachy. Przy stole w kształcie pudła siedzi kukła ubrana w turecki strój. Wygląda na to, że ta martwa lalka została zaprogramowana, by wygrywać z najlepszymi zawodnikami. A jednak zwycięstwa zawdzięcza ukrytemu pod stołem mistrzowi szachowemu, który pociąga za sznurki i wprawia ją w ruch. Według Benjamina w okolicach 1940 r. rolę lalki pełnił materializm historyczny, do którego - afirmatywnie lub krytycznie - odwoływali się wszyscy. Kto sterował jego mistrzowskimi posunięciami na filozoficznej i politycznej szachownicy? Teologia. To ona jest karłem,...

15876

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]