Reklama

Krewni i znajomi ministra

Krewni i znajomi ministra

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Sezon ogórkowy ma swoje zalety: Problemy, które wcześniej nie wzbudzały szczególnego zainteresowania, nagle trafiają na czołówki gazet. Tak właśnie stało się z nepotyzmem: starym, jak dzieje instytucji państwowych.
P

Problem pojawiał się w ostatnich latach już kilkukrotnie, nawet w samych tych instytucjach, o których mowa w rozmowie Władysława Serafina z Władysławem Łukasikiem. Oczywiście forma i szczerość wyznań samych zainteresowanych pozwalają zobaczyć istotę całego mechanizmu, więc bez wątpienia są one atrakcyjne dla mediów, jednak to nie atrakcyjność nagrań decyduje o wadze problemu. Choć wystarcza ona do tego, by temat otworzyć, nie wystarcza, by go zamknąć.

Do nepotyzmu można podchodzić na dwa sposoby: demokratyczny i biurokratyczny. Pierwszy z nich zakłada, że kluczowy jest mechanizm wyborczy.

To on prędzej czy później, dzięki konkurencji, zmusi partie do prowadzenia uczciwej polityki. Nieuczciwość oznacza obniżenie sprawności, co staje się podstawą negatywnej oceny rządzących przez wyborców i może przesunąć równowagę na stronę opozycji. A ponieważ ta...

12228

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]