Reklama

Kot w pidżamie

Kot w pidżamie

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Od lat zaufanie wzajemne w Polsce należy do najniższych w Europie, trzy czwarte ludzi ufa tu tylko sobie bądź najbliższej rodzinie. Brak zaufania do bliźniego rekompensuje ogromne zaufanie do internetu i wiara w treści w nim publikowane.
P

Ponoć tylko w Holandii ludzie są bardziej wierzący. Wypada tu dodać – w nawiasie – jeszcze jedną wiadomość: w Polsce zaufanie do badań opinii publicznej jest bardzo niskie. Najprawdopodobniej dlatego, że przeprowadzają je ludzie niespokrewnieni z badanymi.

Ilustracją tych skłonności jest sytuacja sąsiedzka. Sąsiad jest człowiekiem szalenie podejrzanym, o czym niemal codziennie rozmawiamy w domu. W bardzo zaufanym, ścisłym gronie rodzinnym, wieczorem lub gdy szarówka – gdy cienie są długie, a straszne. Oczywiście w tym samym czasie, w identycznym składzie, ale u sąsiada, prowadzona jest identyczna rozmowa na nasz temat. W tych samych rzecz jasna okolicznościach – gdy cienie długie, a straszne. Snute są wtedy najbardziej prawdopodobne i najbardziej nieprawdopodobne opowieści na temat pochodzenia majątku, przodków, upodobań i orientacji – tu o nim, tam o nas.

W rzeczy...

2761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]