Reklama

Kot, Hiob i Miłosz

Kot, Hiob i Miłosz

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Bóg przedstawia Hiobowi niezwykły, majestatyczny obraz świata. Są w nim gwiazdy, zbiorniki śniegu i wiatru, są oceany i dno Otchłani.
S

Są wiecznie głodne i żarłoczne lwiątka, jest strudzony wół i obdarzony mocą koń. Jest struś, który rozrzuca po pustkowiu jaja niepomny na to, że mogą je zdeptać dzikie zwierzęta. Wrogi swojemu potomstwu. Jest orzeł, który zabija. Wielki i niewzruszony to obraz. Rządzi nim zasada piękna, powiedziałaby Szymborska. Czesław Miłosz pisząc wiersz „Do pani profesor w obronie honoru kota i nie tylko” (1994), nie wspomina o poemacie biblijnym, a jednak pozostaje w jego kręgu. Przesuwa nieco akcenty. Wielkość i majestat przyrody ustępuje obrazowi tego, co zwykliśmy nazywać po ludzku okrucieństwem: „Natura pożerająca, natura pożerana, / Dzień i noc czynna rzeźnia dymiąca od krwi. / I kto ją stworzył? Czyżby dobry bozia?”. Tak, dobry bozia ją ufundował i nie dał pytonom, pająkom, rekinom świadomości i sumienia. Dał strach, spryt i siłę.

Przed dzikością najdzikszych stworzeń, przed...

4837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]