Reklama

Ładowanie...

Koszty leczenia dla wielu z nas są zbyt wysokie. Polaków nie stać już na życie w zdrowiu

20.03.2023
Czyta się kilka minut
Debata o kryzysie finansowym skupiła się wokół cen żywności oraz energii. Tymczasem równie dotkliwe stały się koszty opieki medycznej. Ceny wizyt, badań i zabiegów rosną dynamicznie już od trzech lat.
Protest pracowników ochrony zdrowia, Warszawa, wrzesień 2021 r. / JAKUB KAMINSKI / EAST NEWS
W

Wzrost cen usług medycznych boli tym bardziej, że publiczny system ochrony zdrowia mocno niedomaga, zmuszając nas do korzystania z płatnej opieki. I o ile żywność oraz energia drożeją od półtora roku, to ceny wizyt, badań i zabiegów rosną dynamicznie już od trzech lat – od początku pandemii.

W rezultacie utrzymanie dobrego stanu zdrowia w Polsce słono kosztuje. Nie jest to zmartwieniem dla ludzi najbogatszych, którzy mają nie tylko pieniądze na prywatną opiekę, ale często też znajomości, dzięki którym otrzymują szybką i fachową pomoc bez czekania w kolejkach. Jednak dla większości obywateli informacja o poważnej chorobie to dziś realna perspektywa poważnego kryzysu, a nawet bankructwa.

Model jak z Trzeciego Świata

Według OECD łączne nakłady na zdrowie w Polsce w 2021 r. (nowszych danych nie ma) wyniosły 6,6 proc. PKB, z czego wydatki państwa zapewniły tylko 4,8...

10687

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ochrona-zdrowia-20795

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]