Reklama

Kostium Szatana

Kostium Szatana

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Wiele dróg w Izraelu i na terytoriach palestyńskich nie doprowadzi tam, dokąd kiedyś. Ktoś je pomieszał i popsuł. Palestyńscy mieszkańcy Abu Dis przeciskają się z domu do pracy lub meczetu przez niewykończony jeszcze fragment muru. Izraelczycy chcący odwiedzić krewnych w osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu lub w Strefie Gazy nadkładają często kilka godzin, by przejechać bezpiecznie. Ludzie tu wiedzą, które drogi są groźne.
Okolice Jerycha
N

Na drodze z Jerozolimy do Jerycha od zapisanych czasów grasowali zbóje. Pewien człowiek, któremu dopomógł miłosierny Samarytanin, tę właśnie drogę wybrał na swoje nieszczęście. I wielu innych później, gdy jeszcze nie było wiadomo, jaką ten trakt spełni rolę w historii ludzkości. W każdym razie: to go wyróżnia spośród innych gościńców. Ten konsekwentny nadmiar włóczęgów i łotrów.

I jeszcze coś. Kiedy się dzisiaj jedzie tą drogą, łatwo ulec złudzeniu, że wszyscy są przebrani. Izraelski kupiec, którego interesy wyganiają na Zachodni Brzeg, okleja samochód napisami “TV", mając nadzieję, że kamuflaż pozwoli uniknąć zamachu. Chłopcy w palestyńskim obozie wojskowym na przedmieściach Jerycha są przebrani za żołnierzy. Nie dostaje mundurów i broni, więc przebieranka nabiera znamion zabawy. Beduińskie dzieci z osad przy drodze są przebrane za żebraków. Młodzi izraelscy...

24975

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]