Reklama

Kościół – tak, Chrystus – nie

Kościół – tak, Chrystus – nie

04.10.2016
Czyta się kilka minut
O. Józef Puciłowski, dominikanin, historyk: Nacjonalizm jest groźny dla Kościoła, bo jest prokościelny i anty-Chrystusowy. Tymczasem wierzący powinni nieustannie baczyć, czy to, co robią, jest zgodne z nauką Chrystusa.
Organizacje narodowe przygotowują się do marszu ku czci rotmistrza Pileckiego. Łódź, maj 2016 r. Fot. Marcin Michalec / AGENCJA GAZETA
A

ARTUR SPORNIAK: Co Ojciec sądzi o budowaniu „katolickiego państwa narodu polskiego” – celu zapisanym w deklaracji programowej Młodzieży Wszechpolskiej?

O. JÓZEF PUCIŁOWSKI OP: To już kiedyś było. Jan Józef Lipski swojej krytycznej monografii przedwojennego radykalnego ruchu narodowego dał właśnie taki tytuł: „Katolickie państwo narodu polskiego”. Kilka lat temu młody naukowiec z UJ Krzysztof Szczerski opublikował w „Pressjach” artykuł o podobnym tytule: „Polska – republika wyznaniowa”. Cytuję: „Republika wyznaniowa przyjmuje wszystkich, którzy zgadzają się, by sfera publiczna w państwie była regulowana przez cnoty chrześcijańskie”. I w Senacie Szczerski znajduje nawet miejsce dla przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich z dominującą jednak reprezentacją Episkopatu Kościoła katolickiego. To jest ta sama przedwojenna idea expressis verbis...

14071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]