Reklama

„Biskupi nie będą milczeć”

„Biskupi nie będą milczeć”

04.10.2016
Czyta się kilka minut
Abp Henryk Muszyński, prymas senior, dla „TP”: Ks. Jacek Międlar pokazał, że jako ksiądz jest bardziej uległy współczesnym prądom niż Ewangelii. Gdyby żył duchem Ewangelii, wnosiłby nadzieję tam, gdzie jej brakuje.
B

Bo my, duchowni, po to zostaliśmy posłani, a nie po to, by się przyłączać w chwilach napięć społecznych do takiej czy innej ze stron.

Czym innym jest umiłowanie ojczyzny, które przyznaje wszystkim te same prawa i szanuje każdą odrębność, a czym innym fałszywy nacjonalizm promujący prawa jednych, których odmawia innym.

Prawdziwy duch chrześcijański to budowanie wspólnoty, a nie jej dzielenie. Budowanie w poszanowaniu drugiego człowieka. Gdy uczniowie skarżyli się Jezusowi na kogoś, kto nie chodził z nimi, a wyrzucał złe duchy w Jego imię, Jezus odparł: „Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”. To bardzo wyraźny znak poszanowania inaczej myślących, modlących się, mówiących. Nie możemy mierzyć miarą Ewangelii tych ludzi, którzy jej nie znają. Sami zaś jesteśmy zobowiązani do świadczenia o prawdziwym duchu Ewangelii, a nie ulegania duchowi czasu, zwłaszcza duchowi...

3211

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]