Reklama

„Biskupi nie będą milczeć”

04.10.2016
Czyta się kilka minut
Abp Henryk Muszyński, prymas senior, dla „TP”: Ks. Jacek Międlar pokazał, że jako ksiądz jest bardziej uległy współczesnym prądom niż Ewangelii. Gdyby żył duchem Ewangelii, wnosiłby nadzieję tam, gdzie jej brakuje.
B

Bo my, duchowni, po to zostaliśmy posłani, a nie po to, by się przyłączać w chwilach napięć społecznych do takiej czy innej ze stron.

Czym innym jest umiłowanie ojczyzny, które przyznaje wszystkim te same prawa i szanuje każdą odrębność, a czym innym fałszywy nacjonalizm promujący prawa jednych, których odmawia innym.

Prawdziwy duch chrześcijański to budowanie wspólnoty, a nie jej dzielenie. Budowanie w poszanowaniu drugiego człowieka. Gdy uczniowie skarżyli się Jezusowi na kogoś, kto nie chodził z nimi, a wyrzucał złe duchy w Jego imię, Jezus odparł: „Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”. To bardzo wyraźny znak poszanowania inaczej myślących, modlących się, mówiących. Nie możemy mierzyć miarą Ewangelii tych ludzi, którzy jej nie znają. Sami zaś jesteśmy zobowiązani do świadczenia o prawdziwym duchu Ewangelii, a nie ulegania duchowi czasu, zwłaszcza duchowi...

3211

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]