Reklama

Ładowanie...

KOŚCIÓŁ POWOLI OTWIERA OCZY

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Dokument roboczy przed Synodem o rodzinie kreśli ostro kontury sytuacji, ale unika odważnych konkluzji.
Obchody Dnia Rodziny w Watykanie, 26 października 2013 r. Fot. Antonello Nusca / POLARIS / EAST NEWS
P

Przygotowania do Synodu Biskupów o rodzinie rozpoczęły się rozesłaniem ankiety (którą publikowaliśmy i szeroko omawialiśmy w „Tygodniku”). Episkopaty całego świata przesłały zebrane odpowiedzi do Rzymu, gdzie trwało ich opracowanie. Rezultatem jest, opublikowany pod koniec czerwca, tekst tzw. „Instrumentum laboris”, czyli dokumentu roboczego. Będzie on stanowił punkt wyjścia dyskusji biskupów, którzy zbiorą się w Rzymie w październiku tego roku.
Czytając wspomniany dokument, trzeba pamiętać o całym procesie jego powstawania. Choć bowiem intencją autorów ankiety (wielokrotnie wyrażaną przez sekretarza Synodu, kard. Baldisseriego) było możliwie adekwatne rozpoznanie sytuacji, w samym procesie rozeznawania działały rozmaitego rodzaju „filtry”.
Jeden z ważniejszych polegał na tym, że odpowiedzi na ankietę zbierane były w bardzo różny sposób. Jedne episkopaty (np....

10058

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]