Reklama

Dokument, który wstrząsnął Kościołem

Dokument, który wstrząsnął Kościołem

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Czeka nas burzliwy tydzień, ponieważ zaprezentowane na Synodzie treści ujawniają nowatorskie, a dla niektórych kontrowersyjne, podejście do duszpasterskiej misji Kościoła.
Otwarcie sesji Synodu o rodzinie, Watykan, 13 października 2014 r. Fot. Gregorio Borgia / AP / EAST NEWS
W

W poniedziałek rano na Synodzie Biskupów przedstawiono dokument podsumowujący tygodniową dyskusję. Druga część watykańskiego zgromadzenia poświęcona jest na pracę w małych grupach językowych w oparciu o ten właśnie materiał.
Na początek warto jednak trochę ostudzić emocje i przypomnieć, że tzw. „Relatio post disceptationem” to zaledwie robocze sprawozdanie z tego, o czym uczestnicy wydarzenia do tej pory mówili. Zatem to, co zaprezentował kard. Péter Erdő nie ma żadnej mocy wiążącej. Dokument po prostu zdaje rzetelną relację z tego, czego dyskusje dotyczyły i jakie propozycje się wyłoniły. Na tym etapie nikt nie wie, co z niego zostanie za tydzień, czyli po zakończeniu Synodu.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślano, iż wielu hierarchów mówi o duchu Soboru Watykańskiego II panującym na obradach. Nic więc dziwnego, że „Relatio” rozpoczyna się odwołaniem...

12636

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]