Reklama

Kości Józefa

Kości Józefa

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Mojżesz zabrał też ze sobą kości Józefa, gdyż ten związał synów izraelskich uroczystą przysięgą, mówiąc: Gdy was Bóg łaskawie nawiedzi, zabierzcie stąd moje kości” (13, 19).
M

Mojżesz pamiętał o zobowiązaniu Izraela, ale jak się dowiedział, gdzie szukać kości syna Jakuba? Talmud uczy, że z pokolenia, które przybyło do Egiptu, żyła nadal jedna osoba. Była to Serach, córka Aszera. Mojżesz ją odszukał i za jej radą odnalazł kości przodka i mógł wypełnić prośbę Józefa. A kim była owa Serach? Zyskała długowieczność dzięki przepotężnemu błogosławieństwu pradziada Jakuba, którego jej udzielił dlatego, że to właśnie ona swoją dziecięcą piosenką powiadomiła go o tym, iż Józef żyje i jest jednym z wielkich w Egipcie. To Serach, jak czytamy w jednym z dawnych poematów, stała się historykiem rodziny, odkrywcą kości, tkaczką związującą zagubione nitki. To ona w każdym pokoleniu obserwuje nieskończony cykl bólu, nadziei i straty, narodzin i śmierci, nigdy nie spocznie, nigdy nie kończy, jest tylko świadkiem.
Serach wiedziała, gdzie Egipcjanie ukryli trumnę Józefa...

3275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że w Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle, a ciotka Zuzanna lubi je tylko jesienią.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]