Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Korzenie tożsamości

Korzenie tożsamości

24.05.2011
Czyta się kilka minut
Niełatwo jest zrozumieć, na czym polega nasza śląskość, ani jakie dla niej znaczenie miały same powstania śląskie.
B

Bo jak pojąć istotę zagmatwanych losów powstańców, nie poznając dziejów Śląska, z całą jego złożoną historią, na którą złożyło się wiele kultur, a także skomplikowane losy mieszkańców?

Ogłoszony w tym roku przez samorządy województwa opolskiego i województwa śląskiego Rok Pamięci Powstań Śląskich przybliża naszą ciekawą, choć niełatwą historię najmłodszemu pokoleniu. To dla nas lekcja mądrości obywatelskiej i politycznej odpowiedzialności.

W ostatnim czasie sprawy naszego regionu stanowią temat debaty na arenie ogólnokrajowej. A przecież w Śląskiem i Opolskiem takie dyskusje toczą się już od dawna, obecna zaś sytuacja jest wyrazem dojrzałości społeczeństwa obywatelskiego i respektowania prawideł demokracji. Przykładem tego są ugrupowania regionalne w obu sejmikach wojewódzkich. Wniosły one nową jakość w modelu politycznym na szczeblu regionalnym, dały impuls do dyskusji o ważnych dla naszego kraju wyzwaniach związanych z większą samodzielnością regionów, a także rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Dały także pretekst do tego, by wreszcie otwarcie i bez obaw mówić o trudnej historii Śląska. Dziś z dumą wspominają swe historie ci, którzy przez lata bali się mówić otwarcie o swych powstańczych korzeniach. Obaw nie czują też Górnoślązacy, którzy chcą dokładnie określić własną tożsamość. Korzeni tego fenomenu należy szukać w czasach rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku, reakcji na marginalizację w czasach PRL-u oraz wieloletnich zaniedbaniach polskich władz po 1989 roku.

Jak trudno pojąć niełatwe i skomplikowane zwłaszcza dla mieszkańców innych części Polski losy mieszkańców Śląska, możemy się przekonać, słuchając płytkich wypowiedzi wynikających najczęściej z powtarzanych latami stereotypów i z braku wiedzy o Śląsku. Dlatego potrzebujemy działań nakierowanych na wzmacnianie naszej tożsamości - nowych projektów z dziedziny edukacji regionalnej, kultury, turystyki oraz historii.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]