Reklama

Korporacja Federacja

Korporacja Federacja

18.07.2004
Czyta się kilka minut
W Rosji Jelcyna pewnej grupie ludzi bogactwo spadło jak gruszka do fartuszka - nagle, przypadkowo i niezasłużenie. Kto był blisko ciała, mógł liczyć na pański gest - dostawał zwolnienia od podatków, prawo do szmuglu i wszystko, czego oligarchiczna dusza zapragnie. Teraz czasy się zmieniły: oligarchowie nie mogą już liczyć na uprzywilejowaną pozycję. Tę zajęli krewni i znajomi petersburskiego Królika.
W

W dobie znakomitej koniunktury na ropę bankrutuje naftowy gigant, z niespotykaną w tej szerokości geograficznej konsekwencją ścigany przez policję podatkową. Biznesmeni nie ufają władzy, choć ciągle próbują się z nią dogadywać.

Przy zachwycających wskaźnikach rozwoju gospodarczego, rosnących rezerwach walutowych i stabilizującej się inflacji - jak muchy padają małe i średnie banki. Ludzie nie wierzą w zapewnienia władzy, że wszystko jest pod kontrolą, a rubel trzyma się mocno, i znowu wolą upychać dolary w pończosze.

Przy niebywałym proficycie budżetowym i znakomitych perspektywach zarabiania na eksporcie ropy rząd przeprowadza niezdarne quasi-reformy, które polegają głównie na przerzuceniu ciężarów społecznych na barki samego społeczeństwa. Ludzie nie wierzą władzy, która chce im odebrać ostatnie okruszki zdobyczy socjalnych.

...

11791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]