Reklama

Korkowy hełm księdza Alexa

Korkowy hełm księdza Alexa

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Francja chce karać za negowanie zbrodni popełnionych przez inne narody, ale milczy o haniebnych faktach ze swej historii, jak kolonializm w Afryce. Jeszcze pół wieku temu owocem jej polityki było spustoszenie Kamerunu i śmierć kilkuset tysięcy ludzi.
S

Stereotyp głosi, że Francuzi są nonszalanccy i aroganccy – i jest to stereotyp prawdziwy jak każdy inny. Ale niektórzy politolodzy dopatrują się w polityce zagranicznej Paryża takich właśnie postaw, mających wyróżniać Francję z innych państw. Akurat Polacy dobrze pamiętają słowa prezydenta Jacquesa Chiraca, który w 2003 r. – podczas sporów o iracką wojnę – sugerował, aby „siedzieli cicho”.

AFRYKA „POZA HISTORIĄ”?

Kilka lat później inna niefortunna wypowiedź prezydenta Francji – tym razem w osobie Nicolasa Sarkozy’ego następcy Chiraca – odbiła się echem po całej Afryce.

W lipcu 2007 r., podczas swej pierwszej wizyty na tym kontynencie, świeżo wybrany prezydent wygłosił odczyt na uniwersytecie w Dakarze, stolicy Senegalu. Zapowiadano, że wystąpienie to otworzy nowy rozdział w stosunkach Paryża z afrykańskimi partnerami, często dawnymi koloniami...

15389

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]