Reklama

Kongo „B”

Kongo „B”

w cyklu STRONA ŚWIATA
26.03.2021
Czyta się kilka minut
Z dwóch kongijskich państw, rozdzielonych korytem największej po Nilu afrykańskiej rzeki, mniejsze, leżące na prawym, północnym jej brzegu, uchodzi za słabszego brata olbrzyma z lewobrzeża.
Denis Sassou Nguesso oddaje głos w lokalu wyborczym w Brazzaville, 21 marca 2021 r. / FOT. ALEXIS HUGUET/AFP/East News
O

Oba Konga mienią się republikami, a olbrzym z południa nazwał się nawet republiką demokratyczną, choć w istocie rzeczy, od pierwszych dni po odzyskaniu niepodległości, bardziej przypominają dawne królestwa Bakongów. Ponad trzydzieści lat, połowę niepodległego (od 1960 roku) istnienia Konga-olbrzyma, zeszło na panowaniu tyrana-kleptokraty Mobutu Sese Seko, a kolejnych dwadzieścia na rządach jego pogromców i zwycięzców wojny domowej z przełomu stuleci, Laurenta-Desire Kabili (1997-2001) i jego syna, Josepha (2001-2019). Dopiero obecny prezydent, panujący drugi rok Felix Tshisekedi, objął urząd wygrywając wolne wybory.

Północne Kongo jest w porównaniu z sąsiadem z południa niemal mikrusem: około 5 mln ludności, żyjącej na obszarze nieco większym od Polski; Kongo-olbrzym jest siedmiokrotnie większe i żyje w nim ponad 100 mln ludzi. Tam czwarte już dziesięciolecie rządzi Denis...

14501

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]