Ładowanie...
Konta pod kontrolą
O Instytucie Dzieł Religijnych (IOR), określanym potocznie mianem banku watykańskiego, prasa przypomniała sobie pod koniec maja, przy okazji niespodziewanego odwołania z funkcji jego dyrektora, prof. Ettore Gotti Tedeschiego. Ale bank znajdował się też na celowniku włoskiej prokuratury, która już w 2010 r. oskarżyła go o brak nadzoru i niedociągnięcia w walce z praniem brudnych pieniędzy. Ostatni miesiąc przynosi finał sprawy.
4 lipca ukazał się raport dotyczący IOR opracowany przez Moneyval – afiliowaną przy Radzie Europy instytucję zapobiegającą procederowi prania brudnych pieniędzy. Eksperci uznali, że na 45 zaleceń dotyczących przejrzystości finansowej IOR spełnia połowę. Gdyby kontrolerzy wytknęli kilka niedociągnięć więcej, Watykan mógłby trafić na międzynarodową czarną listę, na której znalazłby się m.in. w sąsiedztwie krajów finansujących terroryzm.
Kontrolerzy...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]