Reklama

Koniec niewinności

Koniec niewinności

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Kiran Desai w "Brzemieniu rzeczy utraconych udało się zajść dalej niż Naomi Klein w "No Logo, które wywołało dyskusje polityczne, wpłynęło na gospodarkę. Desai porusza jeszcze emocje. To wielka książka, która restytuuje wielkie pytania w literaturze.
N

Nazwisko Kiran Desai nie mówi polskim czytelnikom wiele. Jej debiut, "Zadyma w dzikim sadzie" (wydanie polskie: 1999 r.), przeszedł w naszym kraju bez większego echa, choć zachodnie środowisko literackie przyjęło go entuzjastycznie. Betty Task Award, przyznawana przez londyńskie Stowarzyszenie Autorów, wsparła Desai nie tylko finansowo, ale i dała znak, że oto pojawiła się nowa, ciekawa autorka. Zastanawiano się przy tym, czy wytrzyma presję, zdoła wyjść z cienia matki - Anity Desai.

Jej matka jest pisarką-instytucją, przez lata uznawaną przez krytykę za czołową przedstawicielkę literatury postkolonialnej. Urodzona i wychowana w Indiach, podróżuje po świecie, wykładając creative writing; była nominowana trzykrotnie do Bookera (w 1999 roku jej "Fasting, Fasting" przegrało z "Hańbą" J.M. Coetzeego, ale to żaden wstyd). Desai-matka i Desai-córka potrafiły...

6841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]