Reklama

Koniec męskich przyjaźni

Koniec męskich przyjaźni

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Dwoje polityków w Europie – takiej, jak widział ją de Gaulle: od Atlantyku po Ural – uważanych jest dziś za najskuteczniejszych: Angela Merkel i Władimir Putin. Zarazem jednak Niemcy coraz bardziej oddalają się od Rosji.
M

Merkel, która właśnie została wybrana – komfortową większością w Bundestagu i już po raz trzeci – na urząd kanclerza, uważana jest za „najbardziej wpływową kobietę w Europie”. Putin w 2013 r. rozdawał karty w międzynarodowej polityce: grał pierwsze skrzypce w konflikcie syryjskim i w rozmowach z Iranem, rozgrywał zdrajcę/ /demaskatora (niepotrzebne skreślić) Edwarda Snowdena przeciw Zachodowi i zablokował ukraińską drogę do Europy, grając na nosie Unii. Nic dziwnego, że amerykański magazyn „Forbes” uznał go za „najbardziej wpływowego człowieka na świecie”.
Jednak sukces to jedyna cecha łącząca tych dwoje ludzi. Merkel i Putin to postacie z różnych światów. Nie tylko dlatego, że Niemcy kwitną gospodarczo, a Rosja staje wobec coraz to nowych kłopotów: ujemne wskaźniki ekonomiczne, problemy społeczne (demografia, alkoholizm, wysoka śmiertelność), islamski terror w cieniu Soczi i...

5987

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]