Reklama

Koniec katolickiego tygodnika

Koniec katolickiego tygodnika

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Jedno z ważniejszych pism na medialnej mapie Niemiec przestaje istnieć.
"

"Rheinischer Merkur" powstał w 1946 r., a założyli go katolicy pragnący budować nowe Niemcy; pierwszy redaktor naczelny Franz Kramer czas III Rzeszy spędził na emigracji, ścigany przez gestapo. W Niemczech Zachodnich gazeta, należąca do Kościoła (jej udziałowcami było kilka biskupstw), ale niezależna i redagowana przez świeckich, była ważnym głosem nie tylko w Kościele, ale też w społeczeństwie. Związana z chadecją (CDU/CSU), była głosem kręgów konserwatywnych w tej formacji. Konkurując ideowo z takimi tygodnikami jak "Spiegel" czy "Zeit", uczestniczyła w kluczowych dla Niemiec debatach (podobną rolę ze strony ewangelickiej pełnił tygodnik "Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt").

Upadek tygodnika - coraz trudniejsza sytuacja finansowa i spadek czytelnictwa - zaczął się już kilkanaście lat temu. W efekcie "Rheinischer Merkur" od lat był nierentowny. Istniał...

3186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]