Reklama

Ładowanie...

Następczyni Merkel

z Lipska
03.05.2021
Czyta się kilka minut
Zieloni wysuwają się w sondażach na prowadzenie i mają szansę na historyczne zwycięstwo we wrześniowych wyborach w Niemczech.
W kuluarach parlamentu: kanclerz Angela Merkel i współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock, 16 stycznia 2020 r. Dziś Baerbock jest kandydatką swojej partii na urząd kanclerza. / FOT. SERGEY DOLZHENKO / EPA / PAP
O

Od kilkunastu dni Niemcy oswajają się z wizją kolejnej kobiety w Urzędzie Kanclerskim. Szansę na to ma 40-letnia Annalena Baerbock, współprzewodnicząca partii Zielonych. Swoją kandydaturę ogłosiła 19 kwietnia. Ściślej: ogłosił to Robert Habeck, drugi współprzewodniczący (już od jakiegoś czasu partią Zielonych kieruje duet damsko-męski).

Przez długi czas to Habeck był pupilkiem mediów i faworytem w wewnątrzpartyjnym wyścigu po nominację na kandydata na kanclerza. Koniec końców musiał ustąpić wobec sondaży i analiz, zamawianych przez partię. Wynikło z nich jednoznacznie, że kobieta ma większe szanse. „Fakt, że Annalena będzie kobietą w zdominowanej przez mężczyzn kampanii wyborczej, był kluczowym kryterium” – mówił bez ogródek Habeck w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit”, którego udzielił dwie godziny po ogłoszeniu decyzji.

Przyznał, że był to najbardziej bolesny dzień w...

16764

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]