Reklama

Koniec dobrej pogody

Koniec dobrej pogody

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Kryzys dotyka już nie tylko polskiej ekonomii, lecz także polityki zagranicznej: brutalnie ujawnia realną pozycję Polski w świecie. Tymczasem nasi politycy popadają w coraz większy infantylizm.
K

Kryzys w Europie i w USA rozpatrywany jest ostatnio w Polsce przede wszystkim w kontekście euro: przyjęcie wspólnej waluty staje się dziś kwestią nie tylko poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki, lecz też dokończenia integracji z Unią Europejską. Tymczasem globalne załamanie gospodarcze dotyka także problemów polityki zagranicznej: "niewidzialna ręka" światowego rynku pokazuje nam, że po 20 latach starań Polska wróciła wprawdzie do Zachodu, ale wciąż pozostaje na jego politycznych peryferiach.

Kryzys: chwila prawdy

O znaczeniu tego faktu przekonaliśmy się ostatnio dwukrotnie. Za pierwszym razem, kiedy ominęła nas pierwsza fala kryzysu - gdyż polskie instytucje finansowe nie brały udziału w globalnym handlu toksycznymi obligacjami, które niemal zniszczyły zachodnie centra finansowe. Drugi raz był już mniej przyjemny i ...

9403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]