Reklama

Ładowanie...

Komunia z kielicha

13.12.2011
Czyta się kilka minut
Dla chrześcijanina to najmocniejszy znak afirmacji życia.
K

Kościół świętego Marcina niełatwo znaleźć w plątaninie wąskich uliczek Pragi. Gotycka świątynia, ongiś dotykająca murów Starego Miasta, nie wyrasta dziś ponad dachy XIX-wiecznych kamienic. Nie ma tu żadnych innych symboli, tylko na ścianie prezbiterium ponad ołtarzem, tam, gdzie w polskich kościołach umieszcza się tabernakulum, widnieje relief kielicha. Jesteśmy w świątyni Braci Czeskich.

To tu w 1414 r. mistrz Jakoubek ze Strzibra użył kielicha do komunii wiernych podczas Mszy. W Kościele katolickim był to właściwie pierwszy od trzystu lat akt komunii wiernych pod dwiema postaciami. Jej głównego promotora, Jana Husa, rok później spalono na stosie w Konstancji.

Śmierć reformatora wywołała w Czechach wojnę religijną, która trwała kilkadziesiąt lat. Jej efektem było jednak uznanie przez Rzym odrębności czeskiego Kościoła, włącznie z prawem do...

4979

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]