Reklama

Czechów symbol okrojony

Czechów symbol okrojony

12.07.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Milena Bartlová, historyczka: Papierowa korona, którą 600 lat temu nałożono Husowi w Konstancji jako znak heretyka, w Czechach szybko stała się atrybutem świętości.
Męczeństwo Jana Husa, grafika z 1485 r. Fot. Domena publiczna
P

PATRYCJA BUKALSKA: Jak to się stało, że spalenie jednego księdza wywołało rewolucję w całym państwie, a jej konsekwencje dotknęły całej Europy? 

PROF. MILENA BARTLOVÁ: Jan Hus zginął śmiercią, która w tamtych czasach nie była niczym nadzwyczajnym. I przed nim, i po nim Kościół rzymskokatolicki skazał na śmierć wiele osób uznanych za heretyków. W Czechach podkreśla się, że Hus do końca nie wyparł się swoich poglądów i trwał przy swojej prawdzie. Ale to też nie było niczym wyjątkowym! Inni heretycy również nie rezygnowali ze swoich przekonań – właśnie dlatego ginęli.

Wyjątkowość Husa polega na tym, że czeski naród polityczny – nie etniczny, nie językowy – nie uznał tego wyroku.
Jeszcze zanim Hus wyjechał na sobór w Konstancji, w Czechach istniało już środowisko reformatorskie. Nie był jedynym kaznodzieją domagającym się reformy...

8815

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]