Reklama

Ładowanie...

"Komu wierzysz?"

19.09.2004
Czyta się kilka minut
W miniony czwartek w kilkunastu miastach świata - w tym pięciu polskich - odbył się pokaz Niedowierzania, filmu Andrieja Niekrasowa o tragicznym wybuchu w bloku w Moskwie pięć lat temu. Przypadkowa zbieżność tych projekcji z zamachem w Biesłanie przydała wstrząsającemu dokumentowi aktualnego kontekstu.
W

W nocy z 8 na 9 września 1999 r. na skutek wybuchu w 9-piętrowym bloku przy ul. Gurianowa w Moskwie zginęło 300 osób. Masakrę nazwano później “rosyjskim 11 września"; winą obarczono czeczeńskich terrorystów. W tym czasie w kilku innych rosyjskich miastach doszło do podobnych eksplozji. Efektem był wzrost społecznej niechęci do Czeczenów i wybuch tzw. drugiej wojny czeczeńskiej.

W “Niedowierzaniu" oglądamy kulisy moskiewskiej zbrodni z perspektywy dwóch sióstr: Tatiany i Jeleny Morozowej. W wybuchu straciły matkę, Jelena także chłopaka. Tatiana, która w chwili tragedii mieszkała już z mężem w amerykańskim Milwaukee, uwierzyła w rządową wersję. Bardziej niż sprawdzanie jej wiarygodności pochłaniało ją sprowadzenie do USA rozbitej psychicznie Jeleny. Po latach siostry podejmują próbę wyświetlenia prawdy. Tatiana odwiedza rodzinę na Uralu, spotyka się z sąsiadami...

4591

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]